17 listopada 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Przemysłowe zastosowania łożysk kulkowych

Trudno wyobrazić sobie współczesne rozwiązania techniczne bez łożysk tocznych. Właściwie, wszędzie tam, gdzie występuje ruch obrotowy, z reguły stosuje się łożyska. W przemyśle występuje wiele rodzajów łożysk. Najczęściej dzieli się je w zależności od rodzaju elementów tocznych. Najpopularniejszymi łożyskami są łożyska kulkowe. Jak są zbudowane, jak działają i do czego służą? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Łożyska, choć to stosunkowo niewielkie elementy, są nieodzowne w pracy układów mechanicznych w różnego typu maszynach, pojazdach i innych urządzeniach technicznych.

Jak zbudowane jest łożysko i jak działa?

Łożysko toczne ma stosunkowo prostą budowę. Składa się z dwóch pierścieni oraz elementów tocznych. Są to kulki, walce, stożki, elementy w kształcie baryłek lub długich i cienkich wałków (igieł). Występują również łożyska toroidalne, łączące cechy łożysk igiełkowych i baryłkowych. Bez względu na budowę zasada ich działania jest jednakowa. Elementy toczne umieszczone są pomiędzy dwoma pierśnicami. Łożyska mogą być wyposażone w koszyczki do utrzymywania elementów tocznych oraz w uszczelnienia chroniące przed zabrudzeniami i wypływaniem środka smarnego.

Pierścień wewnętrzny łożyska najczęściej umieszcza się na wale, zewnętrzny zaś w oprawie lub obudowie urządzenia. Podstawowym zadaniem łożysk jest zmniejszanie tarcia pomiędzy pracującymi elementami. Podtrzymują one pracujący element i umożliwiają wykonywanie ruchu obrotowego. Bez zastosowania łożyska części maszyny ulegałyby szybkiemu zużyciu na skutek oddziaływania różnych sił i z powodu wzrostu temperatury, spowodowanej dużym tarciem. Przy wyborze łożyska ważne jest dopasowanie parametrów do konkretnego zadania. Trwałość łożyska zależy od nośności dynamicznej, obciążenia oraz odpowiedniego doboru.

Jakie jest zastosowanie łożysk kulkowych w przemyśle i motoryzacji?

Łożyska przemysłowe znajdują szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach techniki. Gdzie najczęściej wykorzystuje się łożyska kulkowe i do czego? Na to pytanie najlepiej odpowie specjalista z działu handlowego Centrum Zaopatrzenia Przemysłu w Imielinie na Śląsku.

Łożyska kulkowe to najbardziej popularne łożyska toczne. Ich zastosowanie jest wszechstronne. Właściwie nie ma takiej branży, która by nie wykorzystywała łożysk w swoich procesach produkcyjnych. Znajdują one zastosowanie w przemyśle maszynowym przy budowie różnego typu maszyn, obrabiarek i urządzeń. Dużym odbiorcą łożysk kulkowych jest motoryzacja. Budowa układów jezdnych i silników wymaga specjalistycznych łożysk tocznych. Zapotrzebowanie na łożyska zgłaszają producenci sprzętu AGD i elektronarzędzi. Łożyska wykorzystywane są w budowie urządzeń medycznych, sportowych, w przemyśle rolniczym, okrętowym i lotniczym…. mógłbym wymieniać w nieskończoność.

Łożyska kulkowe to urządzenia powszechnie stosowane w wielu układach mechanicznych, w których występuje ruch obrotowy. Produkowane są one w wielu rodzajach i rozmiarach. Przy wyborze najbardziej odpowiedniego łożyska liczą się różnego typu parametry oraz jego przeznaczenie. Przy zakupie najlepiej skorzystać z porady specjalistów, którzy najlepiej dopasują łożysko do potrzeb klienta.