20 marca 2017

Kategoria:
Motoryzacja

Przeglądy techniczne pojazdów z instalacją gazową

Jednym z obowiązków każdego właściciela samochodu jest regularny przegląd techniczny, dzięki któremu uzyskuje informacje dotyczące jego eksploatacji. W ten sposób może zapobiec ryzyka niespodziewanej usterki i w porę wymienić odpowiednie elementy. Szczególnie powinni o tym pamiętać kierowcy posiadający samochód z instalacją gazową.

Kiedy należy przeprowadzić przegląd techniczny pojazdu?

Przeglądowi technicznemu podlegają samochody starsze niż pięć lat. Nowsze pojazdy powinny być poddawane ocenie stanu technicznego po trzech latach po zarejestrowaniu, a następnie po kolejnych dwóch. Wyjątek stanowią samochody z instalacją gazową (LPG), które należy „badać” co roku, ponieważ jej montaż wiąże się z ingerencją w mechanikę pojazdu, niezależnie od rodzaju i wieku takiego układu. Przegląd techniczny kosztuje z tego względu trochę więcej niż badanie samochodu bez instalacji LPG.

Przegląd techniczny pojazdu z instalacją gazową

Przed przystąpieniem do badania technicznego samochodu z instalacją gazową należy przedstawić kilka dokumentów: dowód rejestracyjny pojazdu, świadectwo legalizacji sposobu montażu LPG oraz świadectwo legalizacji zbiornika gazowego. Ten ostatni element pojazdu jest z reguły legalizowany na okres 10 lat i po upływie tego terminu należy to zrobić ponownie lub wymienić go na nowy.

Ponadto, w trakcie badania serwisant jest zobligowany do przeprowadzenia czynności, które są regulowane przepisami określonymi przez Ministra Infrastruktury: sprawdzenia zgodności numeru VIN na tabliczce samochodu z numerem wpisanym do dowodu rejestracyjnego, oceny elementów auta, takich jak: oświetlenie, ogumienie, karoseria, szyby, amortyzatory, trójkąt oraz gaśnica, a także stan zawieszenia, skuteczność układu hamulcowego oraz skład spalin.

Gdzie można dokonać przeglądu technicznego?

Przegląd techniczny pojazdów z instalacją gazową można przeprowadzić m.in. w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów i Auto-Serwisie Faben, która jest firmą z wieloletnim doświadczeniem w zakresie diagnostyki pojazdów, przeglądów rejestracyjnych, przeglądów technicznych wynikających z zaleceń producenta oraz napraw mechanicznych i eksploatacyjnych pojazdów różnych marek.