Przeglądy samochodowe
17 stycznia 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Przeglądy samochodów w świetle przepisów

Przeglądy samochodowe niektóre osoby przyprawiają o gęsią skórkę. Szczególnie, jeśli wiedzą, że ich pojazd nie spełnia wszystkich wymogów. Nie każdy też jest świadomy, że przepisy dotyczące przeglądów zostały zaktualizowane w 2019 roku. Nowe zasady dla niejednego właściciela są bardzo nie na rękę. I nie chodzi tylko o płatność za badanie z góry, jeszcze przed jego wykonaniem. Co więc warto wiedzieć na ten temat?

Przeglądy samochodów – to musi wiedzieć każdy kierowca!

Podstawowe zasady dotyczące przeglądów samochodów są proste. Badanie można przeprowadzić w podstawowej stacji kontroli pojazdów – w każdym upoważnionym do tego serwisie samochodowym. Dotyczy to środków transportu, które nie przekraczają wagi 3,5 t. Nadzór nad stacjami sprawuje starosta, a przegląd przeprowadza uprawniony diagnosta.

W takim punkcie specjalista ocenia stan i sprawność samochodu. Przede wszystkim dotyczy to tablic – dlatego auto musi mieć ważne tablice rejestracyjne – numeru VIN i dokumentów auta. Przeglądowi podlega dodatkowe wyposażenie, stan ogumienia, skuteczność i równomierność działania hamulców. Co istotne, pracownicy serwisu weryfikują nawet tak niepozorne (ale niezbędne) elementy jak obecność gaśnicy i trójkąta. Jak mówi specjalista z firmy, Auto-Trans, badana jest również sprawność kierunkowskazów, świateł, ogumienia czy układu hamulcowego. Równie istotny jest stan nadwozia, instalacji elektrycznych i wnętrza. Do tego weryfikacji jest poddawany też przebieg, dlatego auta z „cofniętym licznikiem” są na celowniku.

W samochodzie są dopuszczalne defekty drobne, które nie mają wpływu na bezpieczeństwo. Gorzej, jeśli usterki są istotne lub należą do trzeciej, najpoważniejszej grupy – chodzi o te stwarzające zagrożenie. Wtedy koniecznie trzeba się zapoznać z opinią profesjonalistów i ich dalszymi zaleceniami. Należy je wprowadzić, aby móc korzystać dalej z samochodu.

Najnowsze przepisy dotyczące przeglądów samochodów – co mówi prawo?

Jeszcze do niedawna panowała zasada, że najpierw sprawdzano stan auta, a potem przychodził czas na płatności. Obecnie uległo to zmianie. Najpierw musi być uiszczona opłata, dopiero potem zaczyna się badanie auta. Nawet jeśli nie spełnia ono wymaganych norm, oczywiście usługa musi zostać opłacona. Jej koszt waha się w granicach 100 zł.

To nie koniec zmian. Przepisy są bardziej rygorystyczne. Obecnie, jeśli przegląd samochodu nie zostanie zakończony pozytywnym wynikiem, informacje o wykrytych usterkach trafiają bezpośrednio do bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Tak więc auto nie zostanie dopuszczone do ruchu i będzie zdecydowanie mniejsze prawdopodobieństwo, że przejdzie przegląd w innym serwisie.

Warto też wiedzieć, że kontrole pojazdu można wykonać miesiąc przed ostatecznym terminem. Oczywiście nie oznacza to, że jej ważność będzie krótsza.

Przegląd samochodu jest konieczny, jeśli nie chcesz płacić mandatów wynoszących nawet 500 zł. Warto też dbać o stan swojego środka transportu – dla bezpieczeństwa. Nie tylko swojego.