8 października 2019

Kategoria:
Motoryzacja

Przeglądy rejestracyjne pojazdów. Co mówią przepisy?

Przeglądy rejestracyjne pojazdów pomagają wystrzegać się wielu problemów spowodowanych nadmierną lub nieprzemyślaną eksploatacją auta. Szczególnie samochody po przebytych a nieskontrolowanych wypadkach mogą okazać się dużym zagrożeniem dla życia pasażerów. Dzięki przeglądom rejestracyjnym poznajemy także historię pojazdu m.in. czy był kradziony lub czy jest to auto powypadkowe.

Jakie są wytyczne w przeglądach rejestracyjnych pojazdów?

Kluczowych przepisów znajdziemy przynajmniej kilka. Przede wszystkim, przepisy przeglądów rejestracyjnych zakładają, że:

  • niektóre z defektów można uznać za pewien rodzaj „niewielkich usterek”, dzięki czemu wzrastają szanse na to, by samochód uzyskał po badaniu pozytywną ocenę,
  • diagnostyka samochodowa pozwala wydać decyzję, czy uszczerbki techniczne eliminują samochód do stanu spoczynku, czy też dopuszczają go do ruchu drogowego,
  • tablice rejestracyjne w samochodach muszą być ważne terminowo, nawet, jeśli mają tylko tymczasowy charakter

Zmiany w przepisach rejestracyjnych pojazdów

Z racji tego, iż w ostatnich latach nawet 95% samochodów poruszających się na polskich drogach pozytywnie przechodziło przeglądy rejestracyjne mimo różnorodnych defektów technicznych, postanowiono konsekwentnie zaostrzyć przepisy. I chociaż nasze krajowe stacje kontroli pojazdów są jednymi z najlepiej wyposażonych na obszarze całej Europy, to jednak nie zachęcało to dotychczas kierowców do wykonywania badań.

Najbardziej kluczową zmianą dotykającą przeglądy rejestracyjne pojazdów jest konieczność uiszczania natychmiastowej zapłaty za usługę. Diagności są zobowiązani zabrać od nas zestaw dokumentów dotyczących pojazdów, dane z nich trafiają do systemu, opłata zostanie pobrana i dopiero później zaczynają się wszystkie procedury związane z badaniami.

– Jeśli w czasie badania zostaną wykryte usterki – kwota przeznaczona na przegląd rejestracyjny nie zostanie zwrócona kierowcy, choć do niedawna było całkiem odwrotnie. Każdy defekt znaleziony w samochodzie musi także zostać odnotowany w bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców – tłumaczy pracownik warsztatu samochodowego Celmer Auto Moto Toruń.

Badania rejestracyjne rozpoczyna się od czynności identyfikujących, sprawdza się numery rejestracyjne, VIN, tabliczki znamionowe. Stan faktyczny porównywany jest z informacjami w dostarczonych dokumentach. Nie są to skomplikowane procedury i zazwyczaj trwają ok. 30 minut (zależnie od stanu pojazdu).