przegląda w serwisie dealera
10 stycznia 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Przeglądy okresowe samochodów. Dlaczego warto wykonywać je u dealera?

Ze stanem technicznym samochodu jest jak z naszym zdrowiem – bez odpowiedniej opieki może ulec znacznemu pogorszeniu. I podobnie jak w przypadku zdrowia, tak również i tutaj obowiązuje zasada: „lepiej zapobiegać, niż leczyć”. Dlatego tak ważne jest, żebyśmy pamiętali o wykonywaniu okresowych przeglądów auta. Możemy je wykonywać w serwisach dealerskich – czemu warto rozważyć tę opcję?

Czym jest przegląd okresowy?

Okresowy przegląd samochodu to nic innego jak dokładna diagnostyka auta w celu wykrycia potencjalnych nieprawidłowości w jego działania. Podczas przeglądu dokonuje się między innymi oceny stanu zużywających się elementów, co pozwala stwierdzić, czy należy je wymienić. Jest to bardzo ważne dla zachowania sprawności pojazdu – brak wymiany takich części może stać się przyczyną bardzo poważnych i kosztownych w usunięciu awarii. Wielu kierowców błędnie utożsamia przegląd z badaniem. Na czym polega różnica między nimi? Przede wszystkim badanie jest wymagane przez przepisy i niezbędne do tego, by pojazd został dopuszczony do ruchu. Ponadto możemy wykonać je wyłącznie w uprawnionych do takich czynności stacjach kontroli pojazdów. Przegląd z kolei jest nieobowiązkowy i możemy go wykonać we właściwie każdym punkcie oferującym tego typu usługi. Niemniej warto zdecydować się na przegląd w serwisie naszego dealera. Dlaczego?

Gwarancja profesjonalizmu

Jednym z najważniejszych argumentów przemawiających za wyborem serwisu dealera do przeglądu naszego auta, jest gwarancja najwyższej jakości takiej usługi.

– Każdy z naszych pracowników serwisowych to doświadczony mechanik, wyszkolony zgodnie z najwyższymi standardami Volvo Competence Programme – mówi przedstawiciel firmy Inter-Car Opole, autoryzowanego dealera marki Volvo – Ponadto nasz serwis wyposażony jest w odpowiednie narzędzia diagnostyczne, a magazyn – w oryginalne części zamienne. To wszystko pozwala nam wykonywać każdy przegląd dokładnie, rzetelnie i z zachowaniem pełnego profesjonalizmu. Żadna usterka nie ujdzie naszej uwadze i nie zostanie zignorowana.

Zgodność z wymogami producenta

Jak wspomnieliśmy, przeglądy okresowe nie są obowiązkowe, a więc nie ma przepisów, które narzucałyby nam konieczność ich wykonania. Nie oznacza to, że zaniedbanie przeglądów nie pociąga za sobą konsekwencji – standardem jest już, że producenci odmawiają uznania gwarancji na samochód w sytuacji, jeśli właściciel nie wykonywał przeglądów zgodnie z pewnym harmonogramem lub wskazaniami komputera pokładowego auta. Co ważne, zgodnie z prawem unijnym producent nie może narzucić nam korzystania z usług autoryzowanych serwisów – mamy prawo wykonać go w dowolnym punkcie, pod warunkiem, że przegląd zostanie przeprowadzony z zachowaniem odpowiednio wysokich standardów. A właśnie to zapewnia nam korzystanie z usług serwisu dealerskiego.