Przeglądy okresowe pojazdów
11 listopada 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Przeglądy okresowe pojazdów. Co mówią przepisy?

Przegląd techniczny przez wielu kierowców uważany jest za przykry (i kosztowny) obowiązek. Warto jednak pamiętać, że okresowa kontrola stanu technicznego pojazdu ma służyć przede wszystkim bezpieczeństwu – Twojemu i innych uczestników ruchu drogowego. Od niedawna obowiązują nowe przepisy dotyczące badań technicznych samochodów. Które elementy uległy zmianie i jak kształtują się nowe ceny?

Zmiany w przepisach

Zmiany w przepisach dotyczących badań technicznych pojazdów miały na celu przede wszystkim wyeliminowanie z dróg niesprawnych samochodów, które mimo wyraźnych usterek uzyskały pozytywną opinię diagnosty. Jak wyjaśnia specjalista z serwisu FORDSŁAWEK w Katowicach, mimo stosunkowo restrykcyjnych przepisów, kierowcy i diagności często znajdowali sposoby, by je obejść. W Polsce w 2018 roku jedynie 3% pojazdów poddawanych badaniom technicznym nie uzyskało pozytywnego wyniku. Nie oznacza to jednak, że samochody na krajowych drogach są w tak dobrym stanie, a wskazuje na nierzetelnie prowadzone kontrole.

Zdarzało się, że ewidentnie niesprawne pojazdy zostawały dopuszczane do ruchu, czasem nawet bez konieczności pojawienia się w stacji diagnostycznej. Ministerstwo Infrastruktury postanowiło zaostrzyć prawo, a także usprawnić nadzór nad jego przestrzeganiem.

Temu ma służyć między innymi wyrywkowe sprawdzanie Stacji Kontroli Pojazdów. Weryfikacja polega na przeprowadzeniu przez diagnostę rutynowych czynności pod nadzorem pracownika Transportowego Dozoru Technicznego. Ma to ukrócić nieuczciwe praktyki diagnostów i wymusić poprawne prowadzenie badań.

Kolejnym przepisem wprowadzonym przez ministerstwo jest obowiązek sfotografowania pojazdu, który przyjechał na badanie. Ma to wyeliminować sytuacje, w których kierowca otrzymywał pieczątkę w dowodzie rejestracyjnym, mimo że jego pojazd nawet nie pojawił się w stacji diagnostycznej.

Nowe stawki opłat

Nowe ceny ustalone przez ministerstwo to kwestia, która najbardziej interesuje kierowców. Obecnie za przegląd techniczny pojazdów osobowych trzeba zapłacić 98 zł. Kwota ta wzrasta do 162 zł, jeśli auto jest wyposażone w instalację gazową. Przegląd motocykla kosztuje 62 zł, natomiast samochodu ciężarowego 153 zł.

Warto pamiętać, że jeśli Twój pojazd nie uzyskał pozytywnej opinii diagnosty, masz 14 dni na naprawienie usterek, po czym musisz ponownie udać się na badanie. Kontroli poddawane są elementy, w których stwierdzono wady, dlatego zapłacisz jedynie za ich ponowną diagnostykę. Przykładowo: przegląd świateł kosztuje 14 zł (jest to stała, ustalona kwota), więc, jeśli musisz ponownie poddać je kontroli, badanie będzie Cię kosztowało więcej o 14 zł, czyli koszt przeglądu tego elementu.