26 kwietnia 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Przegląd i serwis klimatyzacji samochodowej. Co warto wiedzieć?

W dzisiejszych czasach klimatyzacja to już praktycznie standard wyposażenia nowych samochodów. Nic w tym dziwnego, bowiem obniżenie temperatury wewnątrz kabiny auta nie tylko znacząco poprawia komfort podróżowania, ale również wpływa na poprawienie koncentracji kierowcy i tym samym bezpieczeństwo jazdy. O ile oczywiście klimatyzacja utrzymana jest w prawidłowym stanie technicznym. Do tego niezbędne jest jej regularne serwisowanie.

Na czym polega serwisowanie klimatyzacji?

Dobrze przeprowadzony serwis klimatyzacji w samochodzie składa się z kilku, kluczowych czynności. Kluczową rolę diagnostyka oraz usuwanie wykrytych w jej wyniku usterek. W toku diagnostyki wykwalifikowani mechanicy nie tylko poszukują już istniejących usterek, ale również oceniają stopień zużycia poszczególnych elementów, które w niedługim czasie same mogłyby ulec uszkodzeniu.

W tym celu używa się specjalistycznych narzędzi, pozwalających między innymi sprawdzić poziom ciśnienia wewnątrz instalacji lub jej szczelność – mówi przedstawiciel serwisu samochodowego Ford SławekWykryte usterki usuwa się między innymi poprzez wymianę uszkodzonych podzespołów, uszczelnianie układu oraz uzupełnianie poziomu czynnika chłodzącego.

Napełnianie klimatyzacji

Wspomniany wyżej czynnik chłodzący jest niezbędny do efektywnego działania klimatyzacji – jego głównym zadaniem jest odprowadzania ciepła, ale służy dodatkowo jako smar ruchomych elementów instalacji, między innymi sprężarki. Niestety, w wyniku powstających w klimatyzacji niewielkich nieszczelności z czasem poziom czynnika w klimatyzacji spada, co przyczynia się do pogorszenia jej wydajności. Dlatego niezbędnym etapem serwisu klimatyzacji jest kontrola poziomu czynnika i jego ewentualne uzupełnienie.

Oczyszczanie klimatyzacji

To, czy klimatyzacja jest bezpieczna dla naszego zdrowia w dużej mierze zależy od tego, czy jest czysta. Choć znajdują się w niej filtry, oddzielające zanieczyszczenia od powietrza, to mają one ograniczoną pojemność. Dlatego tak ważne jest ich regularne wymienianie – średnio co 2 lata użytkowania. Innym istotnym elementem dbania o czystość klimatyzacji jest usunięcie z niej mikroorganizmów, takich jak grzyby i pleśń, które w warunkach wysokiej wilgotności oraz braku światła mogą rozwijać się bardzo intensywnie. Ich obecność przyczynia się do powstawania nieprzyjemnych zapachów w kabinie samochodu, ale, co ważniejsze, może wywierać negatywny wpływ na nasze zdrowie. Coraz popularniejszą metodą oczyszczania klimatyzacji jest jej ozonowanie, które nie pozostawia żadnych zapachów. Wciąż powszechnie używa się również metod chemicznych.