pielegnacja samochodu
5 maja 2016

Kategoria:
Motoryzacja

Preparaty, dzięki którym zadbasz o wygląd swojego samochodu

Piękny, lśniący lakier samochodu, błyszczące felgi, ciemno czarne opony oraz idealnie przejrzyste szyby – tak wygląda z zewnątrz samochód idealny. Należy jednak odpowiednio o niego zadbać, aby prezentował się jak najlepiej przez długi czas. Pielęgnacja auta obejmuje także czyszczenie i konserwowanie wszystkich jego elementów wewnętrznych. Jak tego dokonać i jakich preparatów należy używać?

Jak zadbać o karoserię i lakier samochodu?

Każdy samochód, niezależnie od tego, kto go wyprodukował i ile ma lat, wymaga właściwego zadbania o lakier i karoserię. Podstawą jest regularne i dokładne mycie pojazdu, zwłaszcza przy niepogodzie, kiedy nadwozie szybko się brudzi.

Jeśli samochód chcemy umyć samodzielnie, powinniśmy do tego celu wykorzystać dobrej jakości szampon, najlepiej dostosowany do rodzaju lakieru samochodu, jaki posiadamy. Będzie on idealnie konserwował lakier, w przeciwieństwie do często używanych do mycia preparatów uniwersalnych, takich jak płyn do naczyń czy inny, domowy detergent.

Uwaga!

Domowe detergenty nie nadają się do mycia aut, ponieważ mogą zawierać w składzie agresywne środki chemiczne, które doprowadzą do trwałego uszkodzenia lub zmatowienia lakieru.

Jak używać szampon samochodowy?

Gdy już zaopatrzymy się w szampon samochodowy – należy rozpuścić go w odpowiedniej, zalecanej przez producenta proporcji w ciepłej wodzie, a następnie przy pomocy delikatnej gąbki myć całą karoserię i szyby auta. Trzeba jak najczęściej dokładnie płukać gąbkę, aby usunąć z niej nieczystości, piasek czy drobne kamyki, które mogłyby porysować ponownie lakier. Trudniejsze zabrudzenia, takie jak zaschnięte błoto czy ptasie odchody, nie należy mechanicznie zeskrobywać, ponieważ prowadzi to do uszkodzenia trwale lakieru lub porysowania szyb – w zależności od tego, na jakim elemencie nadwozia się one znajdą. W sklepach motoryzacyjnych dostępne są preparaty do usuwania uporczywych zabrudzeń. Produkt należy nałożyć na zanieczyszczone miejsce i pozostawić go tam na kilka minut, aby dokładnie rozpuścił je. Później pozostaje już tylko przetrzeć plamę ścierką.

Po nałożeniu szamponu i zmyciu nieczystości, pozostałą na karoserii pianę należy bardzo dokładnie spłukać czystą i ciepłą, ale nie gorącą wodą – nawet wielokrotnie, zyskując pewność, że nie pozostanie ona na lakierze – utrudniałoby to jego późniejsze polerowanie.

Po spłukaniu szamponu z samochodu pozostaje nam już tylko wytarcie go do sucha przy użyciu irchy. Dzięki temu lakier będzie idealnie czysty i przygotowany do dalszej konserwacji i polerowania.

Ważne!

Drobne nieczystości, które przywarły do lakieru, mogą przyspieszać jego korozję, dlatego podczas mycia auta można wykorzystać glinkę, którą pociera się powierzchnię karoserii. Umożliwia to usunięcie wtopionych w lakier drobnych zabrudzeń, których zwykły szampon samochodowy nie usunie.

Następny krok – polerowanie

Po dokładnym myciu i wysuszeniu samochodu można przystąpić do polerowania lakieru. Dzięki temu odświeżymy go i nadamy mu połysku. Do polerowania wykorzystuje się pastę polerską specjalistyczną i gąbkę lub lepiej pad polerski. Polerowanie wymaga czasu i siły, ale można je wykonać ręcznie. Pomoże to w uzyskaniu pięknego koloru karoserii i sprawi, że będzie ona wyglądała jak nowa.

Uwaga!

Nielakierowane, np. plastikowe elementy nadwozia przed pokryciem karoserii pastą polerską, należy zabezpieczyć specjalną taśmą.

Trzeba wiedzieć, że pasty polerskie różnią się między sobą poziomem ścieralności, podobnie jak gąbki – stopniem twardości. Jeśli mamy starszy samochód, z zaniedbanym lakierem, lepiej sprawdzą się pasty o dużym stopniu ścieralności. Dadzą one mocniejszy, pożądany efekt.

Co z drobnymi ryskami?

Nieskazitelny wygląd karoserii samochodu psują drobne i większe rysy. Takie zadrapania, które obejmują wyłącznie zewnętrzną warstwę lakieru i nie uszkadzają podkładu, można usunąć samodzielnie. Do tego celu wykorzystać trzeba pastę polerską – preparat ścierny i polerujący. Wystarczy nanieść pastę na miękką ściereczkę i dokładnie wetrzeć w rysy okrężnymi ruchami. Dzięki temu systematycznie usuniemy uszkodzony lakier.

Alternatywą dla drobnych rys są również specjalne kredki do usuwania zarysowań. Dostępne są w kolorze lakieru lub uniwersalne. Ukryją one nawet głębsze zadrapania, ale nie naprawią trwale uszkodzeń, a jedynie je zatuszują – nie będą one widoczne do następnego, gruntownego mycia pojazdu. Inne zadrapania i uszczerbki lakieru można usuną w zakładzie lakierniczym lub w firmach zajmujących się tzw. auto detailingiem.

Wosk na zakończenie

Ostatnim preparatem, który powinniśmy wykorzystać dla odświeżenia i zakonserwowania wypielęgnowanej karoserii samochodu, jest specjalistyczny wosk. Dzięki niemu samochód będzie zabezpieczony przed wszelkimi zabrudzeniami, drobnymi uszkodzeniami i negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Woski dostępne są w sklepach motoryzacyjnych w formie płynów, mleczek i past. Woski płynne najlepiej sprawdzają się na ciemnych lakierach aut.

Więcej przydatnych porad dotyczących pielęgnacji i konserwacji samochodu znajdziesz na stronie motochemia.pl w dziale Poradnik.