Fotelik samochodowy dla dziecka
18 stycznia 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Podstawowe kryteria doboru fotelika samochodowego

Wybór fotelika samochodowego dla dziecka może być trudny, szczególnie gdy rodziców zasypuje masa informacji i opinii innych osób. Nie zawsze rady innych rodziców się sprawdzają. W końcu wszystkie dzieci są różnej budowy i nie wszyscy jeżdżą takim samym samochodem. Dowiedz się, jakimi kryteriami, należy się kierować przy zakupie fotelika dla dziecka, aby zapewnić mu wygodną i bezpieczną podróż.

Fotelik samochodowy a wiek dziecka

Naturalnie noworodek potrzebuje zupełnie innego fotelika niż dziecko w wieku przedszkolnym, dlatego pierwszym kryterium przy doborze siedziska do samochodu, jest wiek. Dla najmniejszych foteliki samochodowe przyjmują formę nosidełek. Ze względów bezpieczeństwa noworodki, muszą w nim podróżować odwrócone tyłem do kierunku jazdy. W przypadku trochę starszych maluchów należy zakupić fotelik tradycyjny (najlepiej tyłem do kierunku jazdy) lub obrotowy. Modele obrotowe ułatwiają zapięcie dziecka w pasy i są uniwersalne – umożliwiają przewożenie go tyłem lub przodem do momentu ukończenia 4 roku życia.  Taki fotel przytwierdza się do złączy Isofix w aucie, a dziecko podróżuje zapięte pasami z fotelika.

Starszaki (w kategorii wagowej 15-36 kg) potrzebują jeszcze innego fotelika (tzw. siedziska z wysokim oparciem). Takie siedzisko musi być dopasowane do budowy ciała dziecka i kształtem do kanapy samochodowej. W końcu komfort podczas jazdy jest tak samo ważny, jak bezpieczeństwo. Starszak musi już siedzieć w stronę kierunku jazdy i być zapięty pasami samochodowymi.

Kategorie fotelików samochodowych

Foteliki samochodowe można podzielić na kilka kategorii. Jedną z nich jest podział według wagi, czyli stara norma ECE R44/04:

  • Grupa 0 lub 0+ (0 do 13 kg),
  • Grupa I (9 do 18 kg),
  • Grupa II-III (15 do 38 kg).

Można też posegregować siedziska samochodowe według wzrostu dziecka i mówimy wtedy o nowej normie I-Size (ECE R129). Tutaj również występują 3 główne kategorie: do 75 cm, 67-105 cm i 100-150 cm. Aby mieć odniesienie do obu kategorii, przed wyborem fotelika należy zważyć i zmierzyć dziecko. Jedynie fotelika dla noworodka nie dopasowujemy  do dziecka, tylko do samochodu, więc możemy go zakupić jeszcze przed narodzinami pociechy. Oczywiście jeśli wiemy, jakie w przybliżeniu gabaryty będzie miało dziecko, możemy również pomyśleć, jak duży powinien być fotelik.

Fotelik dla dziecka a samochód

Przy wybieraniu fotelika i przymierzaniu go do samochodu, należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Po pierwsze fotelik musi być stabilny. To szczególnie ważne, podczas uderzenia – im więcej luzów, tym większa siła działa na dziecko. Fotelik nie powinien sprawiać problemów czasie jazdy i skłaniać kierowcy do wyrzeczeń. Drugą sprawą, jest kwestia wyciągania i wkładania fotelika. Jeśli jest to problematyczne, lepiej poszukać innego modelu. Większe dziecko powinno usiąść w foteliku, aby rodzice mogli zobaczyć, jak dany model pasuje do niego anatomicznie. W foteliku dla starszaka szczególną uwagę należy zwrócić na to, w którym miejscu przebiega pas. Źle przypięte dziecko, nawet przy szybkim hamowaniu, może z tego powodu ucierpieć. Jak dodaje specjalista z salonu Osiem Gwiazdek ze Szczecina:

„Każdemu rodzicowi zależy na bezpieczeństwie swojego malucha, dlatego najlepiej wybierać foteliki, które przeszły niezależne testy konsumenckie np. ADAC lub EURO-NCAP i mają odpowiednie certyfikaty. Wtedy rodzic może być pewny, że wybiera najlepszą z opcji dla swojej pociechy”.