oświetlenie wykorzystuje się w pojazdach szynowych
17 maja 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Podstawowe elementy oświetlenia pojazdów szynowych

Pojazdy szynowe definiuje się jako pojazdy poruszające się po szynach i posiadające własny napęd. Mogą być także ciągnięte przez inny pojazd. Najbardziej znane pojazdy szynowe to tramwaje, lokomotywy oraz metra. Ważne jest, aby ich wyposażenie dawało pasażerom należyty komfort i bezpieczeństwo. Szczególną rolę ogrywa odpowiedni system oświetlenia. Wyjaśniamy, jakie są jego najważniejsze elementy w popularnych pojazdach szynowych.

Co mówią przepisy prawne?

O parametrach systemu oświetlenia w pojazdach szynowych bardzo dokładnie mówi Norma Oświetleniowa PN – EN 13272:2012. Można w niej znaleźć zalecenia dotyczące natężenia i charakteru produktów świetlnych. Przepisy mówią, że w korytarzach pojazdu szynowego natężenie światła musi wynosić co najmniej 50lx, zaś na miejscach siedzących – 150lx.

Specjaliści z firmy Alins przekonują: Dzięki wysokiemu natężeniu pasażerowie zyskują dobrą widoczność i bezpieczeństwo w pojeździe. Z drugiej strony, zastosowane oświetlenie nie powinno być zbyt intensywne i rażące. Norma Oświetleniowa mówi, że system świetlny powinien być zaprojektowany tak, aby dawał jak najmniejszy możliwy efekt oraz nie odbijał się od szyb pojazdu.

Przepisy określają barwę światła, która powinna być komfortowa dla pasażerów. Istotne jest, aby oświetlenie było sterowane samoczynnie lub ze stanowiska motorniczego.

Jakie elementy oświetleniowe wykorzystuje się w pojazdach szynowych?

Oświetlenie w pojazdach szynowych musi spełniać wymagania prawne, ale też być ekologiczne i energooszczędne. Ważne jest również bezpieczeństwo pożarowe, gwarancja i atest homologacji, z tego powodu najczęściej stosuje się halogeny i świetlówki. Te elementy oświetlenia do pojazdów szynowych wykazują największe dostosowanie do obowiązujących norm. Ich światło jest komfortowe oraz nie razi pasażerów pojazdu.

Charakteryzują się też wysokim współczynnikiem CRI, co oznacza, że wiernie oddają kolory otoczenia. Coraz bardziej popularne w pojazdach szynowych stają się nowoczesne lampy LED. Wykazują wyższą wydajność energetyczną i energooszczędność, ale jednocześnie niższy współczynnik CRI niż halogeny i świetlówki.

Elementy oświetlenia na zewnątrz pojazdu szynowego

Oświetlenie na zewnątrz pojazdu sprawia, że jest dobrze widoczny dla kierowców, pracowników stacji i innych motorniczych. W tym celu najczęściej stosowane są reflektory modułowe ze szkła hartowanego. Ich obudowa jest niezwykle odporna na niekorzystne warunki pogodowe i uszkodzenia mechaniczne.

Oświetlenie na zewnątrz pojazdu szynowego musi spełniać normę PN 50 155, która mówi także o odporności systemu na zakłócenia elektromagnetyczne.