Przewozy busem
15 lutego 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Podróż do Niemiec busem jako alternatywa dla samolotu

Niemcy to jeden z najpopularniejszych kierunków podróży Polaków. Do naszych zachodnich sąsiadów wyjeżdżamy zarówno w celach turystycznych, jak i zarobkowych. Trasę do wybranego miejsca możemy pokonać drogą lądową, powietrzną lub morską. Jeśli chodzi o transport zbiorowy, prym wiodą busy i samoloty. Na którą z tych opcji warto się zdecydować? Czy podróż busem do Niemiec może być godną uwagi alternatywą dla przelotu samolotem? 

Niemcy to kraj bardzo atrakcyjny turystycznie. Historyczne miasta, wyspy na Bałtyku i Alpy przyciągają co roku tysiące podróżników z Polski. Do zachodnich sąsiadów równie chętnie wyjeżdżamy „za chlebem”. Według ostatniego raportu Work Service „Migracje zarobkowe Polaków” był to najchętniej wybierany kierunek migracji (23 proc. badanych). Niezależnie od celu podróży do Niemiec, prędzej czy później przyjdzie nam zdecydować, jakim środkiem transportu się tam dostaniemy. W tym artykule porównamy przejazd busem i przelot samolotem. 

Podróż do Niemiec – dostępność środków transportu

Bezpośrednie loty z Polski do Niemiec realizowane są tylko z kilku największych miast: Warszawy, Wrocławia, Krakowa, Poznania, Katowic, Gdańska, Rzeszowa i Olsztyna. W zależności od lotniska dostaniemy się m.in. do Frankfurtu nad Menem, Düsseldorfu, Berlina, Dortmundu, Stuttgartu, Hamburga, Kolonii, Norymbergi czy Hanoweru. Wybór tego środka transportu wiąże się zatem z koniecznością dojazdu do terminala. Jeśli mieszkamy w dużej odległości, czas podróży znacząco się wydłuży.

Dostępność busów do Niemiec wypada w tym kontekście o wiele lepiej. – Odjeżdżają i docierają one zarówno do dużych miast, jak i mniejszych miejscowości. Ponadto przewoźnicy coraz częściej oferują usługę z adresu pod adres – wyjaśnia ekspert z firmy AMO-BUS ze Szczecina.

Kolejną istotną kwestią są terminy podróży. Loty realizowane są często zaledwie 1-2 razy w tygodniu, albo dostępne są wyłącznie sezonowo. Z kolei przejazdy busami do Niemiec odbywają się przynajmniej 3 razy w tygodniu, przez cały rok. 

Podróż do Niemiec – koszty 

Ceny biletów lotniczych do Niemiec wahają się od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy złotych. Najtaniej polecimy z bagażem podręcznym. Opcja ta dobrze sprawdzi się podczas weekendowego wypadu, ale niekoniecznie w przypadku dłuższego pobytu. Za każdą dodatkową sztukę bagażu będziemy musieli dopłacić. Przewoźnicy doliczają opłaty również za pierwszeństwo wejścia na pokład czy rezerwację miejsca. Do tego dochodzą koszty wspomnianego wcześniej transportu na i z lotniska. Szybko może okazać się zatem, że cena podróży tylko wydawała nam się niska, a wystarczy chwila, by wzrosła do dość znaczącej kwoty. Decydując się na przejazd do Niemiec busem, jego pełny koszt poznamy już na samym początku. Jeśli będzie realizowany w formie spod drzwi, pod drzwi nie dopłacimy już ani złotówki, np. za taksówkę do hotelu. Możemy również pozwolić sobie na większy bagaż i nie martwić się tym, że zostanie uszkodzony lub zagubiony, co często zdarza się podczas przeładunku na lotnisku. 

Jak udowadnia powyższe porównanie, przejazd do Niemiec busem stanowi dobrą alternatywę dla podróży samolotem. Możemy liczyć na korzystniejsze ceny, lepszą siatkę połączeń, a nawet odbiór spod drzwi. Jeżeli planujesz wizytę u naszych zachodnich sąsiadów, koniecznie przyjrzyj się tej opcji transportu.