podnośniki podpodłogowe
15 listopada 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Podnośniki podpodłogowe jako wyposażenie nowoczesnego warsztatu

W jakie elementy powinien być wyposażony nowoczesny warsztat samochodowy? Czy podnośnik podpodłogowy stanowi udogodnienie niezbędne, by świadczyć obsługę na wysokim poziomie? A może jest to konstrukcja przede wszystkim ułatwiająca pracę mechanikom i serwisantom? W tym artykule postaramy się nieco bliżej przyjrzeć temu ciekawemu rozwiązaniu technologicznemu!

Czym jest i jak działa podnośnik podpodłogowy?

Podnośnik podpodłogowy to urządzenia montowane najczęściej w serwisach i warsztatach pojazdowych, gdzie konieczne jest zapewnienie sprawnego i bezpiecznego podnoszenia samochodów osobowych czy ciężarowych na czas wykonania przeglądu lub naprawy. Konstrukcja podnośnika podposadzkowego opiera się na stabilnych kolumnach, które chowane są pod podłogą. Taki mechanizm działania sprawia, że kiedy urządzenie nie jest potrzebne i używane, pozostaje ukryte na poziomie posadzki, pozostawiając całą przestrzeń roboczą wolną.

Na rynku dostępnych jest wiele modeli tego rodzaju wyposażenia. Poszczególne warianty, opierające się na tak zwanych stemplach, czyli wspornikach (punktach podporu), doskonale dopasować można zarówno do dostępnego miejsca w warsztacie, jak i typu pojazdów w nim obsługiwanych. Podnośniki podpodłogowe są także wyjątkowo bezpieczne w czasie użytkowania. Stosowane w nich zabezpieczenia mechaniczne czy układy blokujące zapewniają wysoki stopień ochrony osobom pracującym wokół.

Wykorzystanie podnośnika w warsztacie

Czasy, gdy warsztaty mechaniczne kojarzyły się z blaszanymi garażami przemianowanymi na prowizoryczne serwisy czy też niewielkimi pomieszczeniami z kanałami samochodowymi odchodzą w niepamięć. Współcześnie mechanicy pojazdowi ogromną uwagę przykładają nie tylko do świadczenia usług na najwyższym poziomie, ale też do wyposażania swoich obiektów w najlepsze możliwe rozwiązania technologiczne. Do takich należą właśnie podnośniki podpodłogowe, które podnoszą pojazdy do wysokości nawet 2 metrów, umożliwiając dostęp do każdego układu i części. Wykonanie jakiejkolwiek naprawy staje się czynnością wygodną i możliwą do sprawnego przeprowadzenia.

Dużą zaletą podnośników podposadzkowych jest także spory wybór wariantów konstrukcji. Najbardziej typowe, opierające się na jednej, dwóch lub kilku kolumnach podesty są w stanie unieść samochody osobowe czy ciężarowe. Doradca firmy Elwico w Warszawie dodaje:

Podnośniki podpodłogowe można dostosować do bardzo indywidualnych potrzeb wskazanych przez użytkownika. Na rynku dostępne są modele przystosowane do pojazdów specjalistycznych, takich jak wózki widłowe. Możliwe jest ponadto zamontowanie podnośnika przeznaczonego do unoszenia jednośladów – motocykli czy skuterów.

Elementy konstrukcyjne podnośników są także odpowiednio zabezpieczane przed szkodliwym działaniem smarów, olejów i innych środków chemicznych, których w warsztacie nie brakuje. Dzięki takiej ochronie powierzchnia przez wiele lat użytkowania zachowuje swoją funkcjonalność, nie ulegając degradacji. Zamontowanie takiego urządzenia w serwisie staje się wyznacznikiem nowoczesności, ale i jest opłacalną na lata inwestycją.