olej silnikowy
17 sierpnia 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Płyny eksploatacyjne wymagane do działania samochodów

Trudno wyobrazić sobie sytuację, w której samochód działałby właściwie bez płynów eksploatacyjnych. Mają one przede wszystkim wpływ na prawidłową pracę podzespołów w układzie samochodowym. To dzięki nim żywotność auta wzrasta, a jazda jest bardziej bezpieczna i komfortowa. Jakie dokładnie płyny eksploatacyjne są wymagane, aby samochód prawidłowo działał?

Najważniejsze płyny eksploatacyjne i ich zastosowania

Do podstawowych płynów eksploatacyjnych, które odpowiadają za właściwe funkcjonowanie pojazdu, można zaliczyć:

  • olej silnikowy,
  • olej skrzyni biegów,
  • płyn chłodzący,
  • płyn hamulcowy.

Olej silnikowy pokrywa elementy wewnętrzne silnika, zmniejszając tym samym ich tarcie. Odpowiada także za odprowadzanie ciepła. Nie można wybrać pierwszego lepszego oleju silnikowego. Należy się kierować w pierwszej kolejności zaleceniami producenta. Przyda się także znajomość norm jakościowych i norm lepkości. Ilość oleju silnikowego sprawdza się za pomocą specjalnego bagnetu.

Olej skrzyni biegów smaruje elementy znajdujące się w mechanizmie skrzyni biegów. Jeżeli chodzi o sprawdzanie stanu i ilości takiego płynu, niestety nie jest to takie łatwe jak w poprzednim przypadku. Warto jednak od czasu do czasu skierować się na warsztat i tam sprawdzić ilość oleju do skrzyni biegów.

Płyn hamulcowy poprawia pracę układu hamulcowego. Zbiornik z nim umieszczony jest zazwyczaj w komorze silnika. Aby sprawdzić jego ilość, wystarczy odkręcić nakrętkę. Płyn powinien sięgać do oznaczonego w zbiorniku poziomu maksymalnego.

Płyn chłodzący chłodzi silnik, odbierając od niego nadmiar ciepła i przekazując je do chłodnicy. W ten właśnie sposób utrzymuje się prawidłową temperaturę silnika. Płyny eksploatacyjne nie są może tanie, ale często można je dostać w promocji.

Inne płyny eksploatacyjne, które wspomagają działanie samochodu

Podczas eksploatacji auta ważna jest również dbałość o poziom:

  • Płynu do spryskiwaczy – nie wpływa bezpośrednio na pracę pojazdu, ale gwarantuje większe bezpieczeństwo. Wraz z wycieraczkami odpowiada za widoczność drogi,
  • płynu układu wspomagania – stosowany przy układach hydraulicznych podczas wspomagania kierownicy,
  • czynnika klimatyzacji – to dzięki niemu klimatyzacja jest w stanie funkcjonować. Trzeba go wymieniać raz lub dwa razy do roku.

W dzisiejszych czasach płyny eksploatacyjne można zamówić online, ale tylko u sprawdzonych dystrybutorów, którzy oferują dostęp do wyrobów znanych producentów. Proauto jest jedną z takich firm.

Płyny eksploatacyjne są niezbędne do właściwego funkcjonowania samochodu. To dlatego warto zainwestować w oleje i płyny wysokiej jakości.