egzaminy na prawo jazdy
5 stycznia 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Planowane zmiany w egzaminach na prawo jazdy

Dzisiaj niemal każdy młody człowiek od razu po osiągnięciu pełnoletniości chce zdawać egzamin na prawo jazdy. Ten niewielki, ale jakże ważny dokument daje poczucie wolności i niezależności. Jeżeli właśnie przygotowujemy się do egzaminu lub planujemy zapisać się na kurs, na bieżąco śledzimy wszystkie zmiany w prawie dotyczące tego tematu. Co obecnie planuje rząd? Czy nowy rok przyniesie nam kolejną rewolucję w egzaminie na prawo jazdy?

Zmiany sposobie wyznaczania godzin egzaminów na prawo jazdy

W 2020 roku zajdą niewielkie zmiany w sposobie przeprowadzania egzaminów na prawo jazdy. Będą dotyczyć one jednak wyłącznie kwestii organizacyjnych. Nie będą odnosić się do kryteriów zdawania, ale do sposobów wyznaczania godziny egzaminów teoretycznych i praktycznych. Ministerstwo Infrastruktury uznało, że wydłużający się czas oczekiwania na egzamin może generować u przyszłych kierowców niepotrzebny stres. Co za tym idzie, mogą uzyskać oni niesatysfakcjonujący wynik egzaminu.

Dlatego już niedługo każdy zdający będzie mieć wyznaczoną konkretną godzinę egzaminu teoretycznego oraz egzaminu praktycznego. Wskaże ją WORD, czyli Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. Zaleca się przyjść pięć minut przed wyznaczoną godziną, aby o czasie stawić się w odpowiedniej sali egzaminacyjnej, gdzie odbędzie się test z teorii lub w poczekalni, gdzie oczekują osoby przystępujące do egzaminu praktycznego.

Zmiany dotyczące pracy egzaminatora na prawo jazdy

Poza zmianami przewidującymi wyznaczanie egzaminów na prawo jazdy na ściśle określoną godzinę zmienią się również zasady pracy egzaminatorów. Od 1 stycznia 2020 roku egzaminator będzie mógł przeprowadzić maksymalnie dziewięć egzaminów praktycznych na prawo jazdy kategorii B w ciągu jednego dnia pracy. Co więcej, egzaminator nie będzie mógł przeprowadzić więcej niż jednego egzaminu w ciągu każdych 50 minut.

Dzięki tym nowelizacjom egzaminatorzy mają się wykazywać większą obiektywnością w ocenie osób zdających egzamin na prawo jazdy. Będą mieli więcej czasu na spokojną i rzetelną pracę. Do tej pory pracodawcy często wymagali od nich przeprowadzenia jak największej ilości testów. Teraz w końcu się to zmieni.

Odpowiednie przygotowanie do egzaminu to podstawa!

Wyznaczenie konkretnej godziny egzaminu bez wątpienia będzie miało pozytywny wpływ na poziom stresu u egzaminowanych. Największe znaczenie mają jednak nasze umiejętności i wiedza, dlatego warto się dobrze przygotować, odbywając kursy w profesjonalnych ośrodkach nauki, takich jak szkoła nauki jazdy Manewr. Przeprowadza kursy dla przyszłych kierowców w dowolnej kategorii, gwarantując konkurencyjne ceny i wysoki poziom kształcenia. Warto zapoznać się z ofertą i zdać przy pierwszym podejściu do egzaminu!