Parking
3 maja 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Parkingi bezobsługowe – marzenie czy rzeczywistość?

Ogromna ilość samochodów, która cały czas porusza się po polskich drogach, co pewien czas wymaga także zwiększenia liczby miejsc parkingowych. Co za tym idzie – powstaje coraz więcej samych parkingów. W dobie współczesnej technologii bardzo duża część takich miejsc jest bezobsługowa. Coś, co jeszcze do niedawno było w strefie marzeń – dzisiaj jest rzeczywistością. Jakie korzyści daje kierowcom takie rozwiązanie?

System bezobsługowy na parkingu – nowoczesność, która jest niezwykle popularna

Bezobsługowy parking to wiele korzyści – nie tylko dla samych kierowców. W głównej mierze zyskuje na tym właściciel danego obiektu. Zastosowanie nowoczesnego systemu to przede wszystkim możliwość zmniejszenia kosztów utrzymania parkingu przez redukcję etatu parkingowego – czyli osoby odpowiedzialnej za obsługę kierowców.

Specjalista z firmy Abram II zauważa: Tryb automatyczny to również perfekcyjne rozwiązanie wszędzie tam, gdzie wzmożony jest ruch pojazdów przez całą dobę. Dzięki nowoczesnym technologiom utrzymana jest płynność obsługi aut, a sami kierowcy mogą rozliczać się w dużo prostszy sposób, co często przekłada się na ich zadowolenie.

Różne typy parkingów bezobsługowych

Zróżnicowane preferencje sprawiają, że powstały dwa podstawowe systemy parkingowe w wersji bezobsługowej. Zalicza się do nich typ przeznaczony dla klientów:

  • jednorazowych – z systemem biletów jednokrotnego użytku, na których nadrukowany jest kod kreskowy,
  • abonamentowych – rozliczających się w trybie tygodniowym, miesięcznym lub rocznym.

Parking dla klienta jednorazowego jest dobrze znany praktycznie każdemu, kto kiedykolwiek odwiedzał większe miasto. Można się z nim spotkać między innymi w centrach handlowych, czy w dużych supermarketach. Kierowca przed wjazdem na parking musi pobrać bilet. Dopiero wtedy, szlaban zostanie automatycznie podniesiony i umożliwi skorzystanie z miejsca postojowego. Sieci sklepów handlowych bardzo często oferują pierwsze pół godziny, a czasem nawet do dwóch godzin w cenie – w ramach podziękowania za wybór właśnie tego miejsca. Kolejne minuty mogą być już płatne – wówczas kierowca z biletem powinien udać się do płatomatu – tam skanuje go i uiszcza odpowiednią opłatę. Przy wyjeździe z parkingu, kod kreskowy zostaje ponownie zeskanowany, a szlaban otwiera się automatycznie.

Parkingi dla klientów abonamentowych spotyka się w centrach handlowych i innych ważnych punktach miasta – tam, gdzie dla każdego liczy się możliwość szybkiego parkowania. W tym przypadku kierowca przed wjazdem na parking musi zeskanować na module swoją kartę abonamentową. Zawarte są na niej zaszyfrowane dane, które pozwalają na otwarcie szlabanu. Ponowna procedura wymagana jest przy wyjeździe – kartę należy zeskanować na czytniku, aby móc opuścić parking. 

Parkingi bezobsługowe – rzeczywistość, którą doceni każdy kierowca

Jeszcze kilkanaście lat temu nie wyobrażano sobie pozostawienia pojazdu w miejscu, gdzie nie było parkingowego. Taka osoba nie tylko wpuszczała kierowcę na dany teren, ale także doskonale wiedziała, gdzie znajdują się wolne miejsca, więc tam kierowała samochód.
W dobie współczesnych technologii, gdzie coraz bardziej liczy się oszczędność czasu, a więc także płynność ruchu – na dużych parkingach korzysta się wyłącznie z systemów automatycznych. To dzięki nim kierowcy mogą wjeżdżać i wyjeżdżać z parkingu o dowolnej porze. Co więcej, nowoczesne systemy to także doskonały sposób, aby znaleźć wolne miejsce. Coraz częściej na parkingach stosuje się lampki informacyjne, które informują z daleka o dostępności powierzchni postojowej. Kolor zielony i czerwony są dla kierowców jasnym wskazaniem.