tuning
8 czerwca 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Optyczny tuning samochodu. Na czym to polega?

Specjaliści od tuningowania aut twierdzą, że wygląd każdego samochodu można poprawić tak, by świetnie się prezentował. Tuning optyczny to jeden z rodzajów tuningu, jakiego dokonuje się w autach. Zmianę parametrów i pracy podzespołów można osiągnąć za pomocą tuningu mechanicznego i elektronicznego. Natomiast tuning optyczny dąży do poprawy wyglądu. 

Dodatki wizualne na zewnątrz i wewnątrz auta

Tuning optyczny zależny jest od preferencji właściciela samochodu. Na przestrzeni lat trendy mocno się zmieniły. Wciąż popularne jest wstawianie nowych felg z lekkich stopów, a także niskoprofilowe opony. Zmniejszenie prześwitu osiąga się za pomocą sprężyn obniżających. Można także wymienić inne elementy. Jeszcze niedawno popularne były dość mocne akcenty, takie jak duże zderzaki, wloty powietrza, spojlery, tłumiki itp. Teraz producenci przede wszystkim oferują kopie elementów z pojazdów seryjnych, lecz w wersjach usportowionych, które świetnie wpasowują się w samochody z niższych półek. Tuning można przeprowadzić także w środku samochodu. W tym celu dostępne są różnorodne dywaniki samochodowe, rękawy na lewarki, drążki biegów, hamulce ręczne, czy różnorodne nakładki np. na progi, czy śruby.

Zmiana koloru lakieru

Obecnie najpopularniejszym sposobem na zmianę wyglądu jest nadanie innej barwy lakieru. W tym celu nie trzeba płacić za lakiernika. Tanio i szybko można zmienić kolor za pomocą folii, którą nakłada się na całą karoserię lub wybrane elementy. Może ona być błyszcząca lub matowa. Do wyboru jest także bardzo wiele barw, dzięki którym nasz pojazd będzie wyglądał tak, jak chcemy. Za pomocą folii tworzy się również ciekawe kompozycje kolorystyczne. Dostępne są różnorodne grafiki oraz napisy, którymi podkreślimy charakter auta. Folia posiada właściwości ochronne. Może utrzymywać się przez lata i chroni przed zarysowaniami lakieru. Nie jest to jednak zmiana na stałe. Folię bez problemu można usunąć.

Specjalista z salonu „Ofoliowani” w Bychawie mówi: Samochody oklejamy foliami Avery Dennison. Jest to znana i sprawdzona amerykańska firma, która specjalizuje się w produkcji najlepszych folii wrappingowych. Ich produkty cenione są w salonach tuningowych na całym świecie.

Przyciemnianie szyb

Jest to popularny sposób na zewnętrzną zmianę wyglądu auta. Dzięki temu samochód nabiera bardziej eleganckiego charakteru. Jednak przyciemniania nie wykonuje się tylko w celach estetycznych. Szyby lepiej ochraniają przed rażącym światłem słonecznym i zapobiegają nadmiernemu nagrzewaniu się wnętrza. Ważnym aspektem jest także zwiększenie prywatności osób siedzących w środku. Proces przyciemniania polega na naklejeniu na szyby specjalnej folii. Nie każdy wie, że jest to dodatkowa forma bezpieczeństwa. W przypadku kolizji folia zapobiega rozsypywaniu się szkła na drobne kawałki, co ma wpływ na ochronę pasażerów. Także podczas próby włamania może utrudnić złodziejowi wybicie. Warto jednak przyciemniać szyby w sprawdzonym salonie. Będzie to usługa wykonana profesjonalnie i do tego zgodna z prawem. Szyby przednie i przednie boczne muszą zachować określoną przepuszczalność światła, aby nie miały wpływu na reakcje kierowców na drodze.