4 czerwca 2019

Kategoria:
Motoryzacja

Opony do maszyn rolniczych. Jakie powinny być?

Opony do maszyn rolniczych są osobną częścią rynku oponiarskiego. Różnią się znacznie od opon do samochodów, także tych ciężarowych. Opony do maszyn rolniczych są projektowane i wykonywane w taki sposób, by rzeczywiście były odpowiednio przygotowane do prac na nierównym terenie, często pod sporymi obciążeniami. Co charakteryzuje te opony i jakie powinny one być?

Opony rolnicze radialne i diagonalne

Główny podział opon rolniczych to podział na opony radialne i diagonalne. Opony radialne to takie, w których poszczególne warstwy kordu są układane równolegle do stopki. Kord opony możemy zdefiniować jako włókno, które jest wykorzystywane jako wewnętrzna warstwa wzmacniająca ogumienie. Stopki opony służą do zamocowania obręczy. Warstwy kordu w oponie radialnej tworzą z osią bieżnika kąt 90°. W oponie diagonalnej warstwy kordu krzyżują się wzajemnie. Z osią bieżnika tworzą kąt 30-40°. Jak mówi nam przedstawiciel firmy S.M.R. „ROLMASZ” Marek Gołębiewicz z Żor, do maszyn rolniczych chętniej wybierane są opony radialne, ponieważ zapewniają mniejszy opór toczenia, co sprawia, że maszyna zużywa mniej paliwa. Opony radialne mają też lepszą przyczepność, za to opony diagonalne są bardziej odporne na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne.

Co powinniśmy brać pod uwagę przy zakupie opon do maszyn rolniczych?

Przy zakupie opon do maszyn rolniczych w pierwszej kolejności bierzemy pod uwagę, jakie przeznaczenie sugeruje producent. Inne opony mogą być polecane do traktorów, a inne do kombajnów, przyczep itd. Powinna nas też oczywiście zainteresować klasa opon – im wyższa klasa, tym wyższa jakość i wytrzymałość. Za opony do maszyn rolniczych wyższej klasy zapłacimy więcej, za to będziemy mogli dłużej je eksploatować i zapewnimy sobie dobrą ekonomikę jazdy. Lepsza ekonomika jazdy pozwala nam zaoszczędzić naprawdę sporo na paliwie. Warto dopytać o trakcję, zdolność opony do samooczyszczania oraz ugniatanie gleby.

Na koniec warto dodać, o czym zawsze powinniśmy pamiętać: źle eksploatowane opony (nawet te najwyższej klasy) szybciej się zużyją. Opony muszą być używane zgodnie z ich zastosowaniem, koniecznie należy używać opon o typie i rozmiarze, które zaleca producent maszyny. Pamiętajmy o właściwym poziomie ciśnienia w oponach. Nieeksploatowane w danym sezonie opony do maszyn rolniczych najlepiej przechowywać w pomieszczeniach zadaszonych i zaciemnionych, ponieważ działanie mocnego światła ma na nie niekorzystny wpływ, podobnie jak gwałtowne zmiany temperatury.