wymiana szyby samochodowej
8 sierpnia 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Odpowiednie przygotowanie do wymiany szyby w samochodzie 

Szyby w samochodzie, zwłaszcza przednie, podlegają intensywnej eksploatacji i są nieustannie narażone na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych oraz uszkodzeń mechanicznych. Gdy szyba pęknie, zmatowieje, ma liczne zarysowania i mniejszą przejrzystość, traci swoje właściwości i negatywnie wpływa na bezpieczeństwo jazdy, trzeba ją więc wymienić. Jak się do tego przygotować i co warto wiedzieć?

Na co zwracać uwagę przy wyborze nowej szyby czołowej? 

Pierwszym krokiem w kierunku wymiany będzie zakup nowej szyby czołowej. Do wyboru mamy kilka opcji – oryginalną szybę od renomowanego producenta, tańsze zamienniki lub produkty używane, dostępne na tak zwanych szrotach. Warto wiedzieć, że szyby z drugiej ręki niekoniecznie będą idealnie pasować do naszego auta, mogą być również mniej przejrzyste i zdemontowane w sposób mało fachowy, co wpływa na ich stan. Zamienniki mają różną jakość; te najtańsze szybko matowieją i bywają pofalowane, co powoduje gorszą widoczność. Najlepszym wyborem, polecanym przez profesjonalistów z autoryzowanych serwisów takich jak Autoszybyszczecin.pl, są zatem szyby markowe, opatrzone certyfikatem jakości ISO/TS 16949:2002.

Jak wygląda proces wymiany przedniej szyby w aucie? 

Montaż nowej szyby warto powierzyć fachowcom, ponieważ źle zainstalowana szyba nie będzie dobrze pełnić swojej roli i szybko ulegnie zniszczeniu. Proces wymiany zaczyna się od kontroli jakości nowej szyby, umycia jej i przygotowania do nałożenia kleju. Następnie wnętrze auta zostaje zabezpieczone pokrowcami, a starą szybę usuwa się za pomocą linek stalowych lub przeznaczonych do tego noży. Teraz następuje etap precyzyjnego oczyszczenia podszybia, usunięcia resztek starego kleju i użycia środków chemicznych przygotowujących karoserię do nałożenia kleju. Po włożeniu nową szybę czołową zabezpiecza się taśmą, a później montuje z powrotem wycieraczki i inne elementy. Cały proces wymaga dużej dokładności i uwagi, by uniknąć błędów powodujących przecieki i pęknięcia podczas użytkowania samochodu.

Czego unikać bezpośrednio po zamontowaniu nowej szyby? 

Po wymianie szyby czołowej warto przestrzegać kilku zasad, by umożliwić dobre związanie kleju. Przez kilka kolejnych dni należy unikać trzaskania drzwiami auta, mycia samochodu myjkami wysokociśnieniowymi, podnoszenia go na podnośniku i najeżdżania na krawężniki. Najbezpieczniej przez ten krótki okres parkować wyłącznie na równych powierzchniach. W celu ochrony powierzchni nowej szyby przedniej dobrze jest również wymienić pióra wycieraczek na nowe.