kasacja auta
20 stycznia 2018

Kategoria:
Motoryzacja

Kiedy oddać auto do kasacji

Kiedy nasze auto nie przejdzie przeglądu technicznego, a jego wartość jest niższa niż kwota napraw, jakie musielibyśmy wykonać, czas na kasację naszych czterech kółek. Podobnie jest w momencie, kiedy nasz ubezpieczyciel po stłuczce uzna, że ponieśliśmy szkodę całkowitą. Trzeba jednak przyznać, że po pierwsze po naszych drogach jeździ wiele samochodów, które już nie powinny być dopuszczone do ruchu, ze względu na to, że stacje kontroli pojazdów przymykają oko na wady pojazdów. Druga sprawa: ubezpieczyciele często stwierdzają szkodę całkowitą, aby wypłacić nam niższe odszkodowanie. Przykład? Przed wypadkiem wartość naszego samochodu to 20.000 zł, wartość auta po stłuczce lub wypadku to dwa razy mniej, a koszty naprawy wyniosłyby 15.000 zł. Ubezpieczycielowi bardziej opłaca się uznać, że auto nadaje się wyłącznie do kasacji i zapłacić 10.000 zł niż pokryć koszty naprawy naszego samochodu. A jak powinno wyglądać złomowanie samochodu, by wszystko działo się zgodnie z prawem i bezpiecznie dla nas?

Formalności przy kasacji auta

Kiedy wybieramy się do punktu, który ma w swojej ofercie kasację samochodu, musimy zabrać ze sobą niezbędne dokumenty: dowód rejestracyjny albo inny dokument, który potwierdza dane naszego auta, zaświadczenie z Wydziału Komunikacji, jeśli dowód rejestracyjny naszego samochodu został zatrzymany przez policję lub umowę kupna potwierdzoną w Urzędzie Skarbowym, jeśli pojazd wciąż figuruje w rejestrach na nazwisko poprzedniego właściciela. Jeżeli samochód jest zarejestrowany na firmę, musimy przygotować także wpis do ewidencji działalności gospodarczej i upoważnienie do zezłomowania auta dla osoby, która wyrejestrowuje pojazd. Potrzebny będzie także dowód osobisty. Kiedy nasz samochód zostanie przyjęte do kasacji, otrzymujemy zaświadczenie, które to potwierdza, unieważnienie dowodu rejestracyjnego i tablic rejestracyjnych. Jeśli była wydana karta pojazdu, również powinna zostać formalnie unieważniona. Z tymi dokumentami oraz tablicami rejestracyjnymi udajemy się do wydziału komunikacji w urzędzie gminy, aby wyrejestrować samochód – mówi nam przedstawiciel Skupu samochodów – auto złom z Trójmiasta.

Dlaczego lepiej oddać auto do kasacji niż jeździć nim dalej?

Kiedy nasz samochód nie przechodzi przeglądu, wielu z nas szuka kolejnej stacji kontroli pojazdów, która być może przymknęłaby oko na jego niedoskonałości. Niestety zdarza się także, że nawet po zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego przez policję, wciąż jeździmy autem – ryzykując. Ryzykujemy nie tylko to, że możemy dostać kolejny mandat. Ryzykujemy przede wszystkim nasze zdrowie i życie, ponieważ nie bez powodu dokonuje się przeglądów i nie bez powodu istnieją przepisy, które wyraźnie mówią, że auto niesprawne powinno zostać naprawione lub oddane do kasacji. To nie są przepisy, które mają wyciągać od nas pieniądze. To przepisy, które mają za zadanie zagwarantować nam bezpieczeństwo na drodze. Nie ryzykujmy – oddajmy pojazd do punktu kasacji samochodów, jeśli auto nie nadaje się do dalszej eksploatacji.