oznaczenia na oponach
28 października 2016

Kategoria:
Motoryzacja

Jak odczytywać oznaczenia na oponach?

Każda opona jest oznaczana za pomocą szeregu cyfr, znajdujących się na jej boku. W liczbach tych zapisane są informacje na temat jej fizycznych parametrów, przydatnych podczas zakupu lub wymiany ogumienia. Problem w tym, że należy umieć je odczytać.

Rozmiar

Najważniejszą rzeczą, na którą należy zwrócić podczas kupna nowej opony, jest jej rozmiar. Trzy pierwsze znaki w ciągu oznaczeń opony opisują jej szerokość, wysokość profilu (czyli odległości krańca bieżnika do krawędzi felgi) oraz średnicę felgi, na jaką można ją założyć. Przykładowo oznaczenia te mogą wyglądać tak: 205/50 R16.

  • Pierwsza liczba, czyli 205 oznacza szerokość opony wyrażaną w milimetrach. Innymi słowy, nasza przykładowa opona ma 20,5 centymetra szerokości
  • Druga liczba – 50 – służy do opisania wysokości profilu. Ale uwaga: nie jest to wartość podana w milimetrach, lecz procentach. Oznaczenie to należy odczytywać w następujący sposób: wysokość profilu wynosi 50% szerokości opony. Opona przedstawiona ma więc 205 mm * 50%, czyli 102,5 mm
  • Ostatnie oznaczenie wyraża średnicę felgi, na którą można założyć oponę. Wyrażana jest ona w calach. Opona z przykładu przeznaczona jest do założenia na felgę o średnicy 16 cali.

Indeks nośności i indeks prędkości

Kolejną ważną informacją wśród oznaczeń opony są indeksy nośności i prędkości. Pierwszy z nich wyrażany jest liczbowo, drugi zaś pojedynczą literą – razem mogą wyglądać tak: 94R, 91/M. Indeks nośności mówi nam, jaki maksymalny ciężar może udźwignąć jedna opona, jest on równy ¼ maksymalnej masy całkowitej auta, z kolei indeks prędkość mówi, z jaką maksymalną prędkością może poruszać się auto wyposażone w daną oponę. Niestety, z samego oznaczenia cyfrowego czy literowego nie odczytamy tych danych, konieczne jest zajrzenie do tabeli, w której każde oznaczenie jest przypisane konkretnym wartościom. Dla przykładu oznaczenie 94R znajdziemy na oponach dostosowanych do dźwigania ciężaru 670 kg (a więc wozu o maksymalnej masie całkowitej wynoszącej 2680 kg), na których możemy jechać maksymalnie 170 km/h.

Pozostałe oznaczenia

Na oponach można również spotkać inne oznaczenia, sygnalizujące na przykład, że dana guma jest dostosowana do jazdy zimą (płatek śniegu lub potrójny szczyt górski – brak tych symboli oznacza, że opona nie jest dostosowana do jazdy zimą) lub do jazdy przez cały rok (oznaczenia opon wielosezonowych różnią się w zależności od producenta, może to być na przykład napis All Season, lub graficzne symbole czterech pór roku). Niektóre z opon posiadają oznaczenie podwyższonej nośności – XL lub C.

Jeśli dalej mamy wątpliwości, jaką oponę wybrać do naszego auta, warto spytać o pomoc specjalistę. Pracownicy firmy Speedgum, oferującej szeroki wybór ogumienia letniego, zimowego i całorocznego z pewnością pomogą dokonać właściwego zakupu.