odblaski dla pieszych
19 grudnia 2019

Kategoria:
Motoryzacja

Odblaski, a bezpieczeństwo pieszych

W pędzie codziennego życia zdarza nam się zapomnieć o zjedzeniu śniadania czy obiadu, a co dopiero o takich „drobiazgach” jak prawidłowe oznakowanie na drodze, aby uniknąć wypadku. Na co dzień nie myślimy o tym, że może nam się coś stać, dopiero jak dojdzie do poważniejszego wypadku, np. wśród rodziny czy znajomych zaczynamy myśleć o niebezpieczeństwach dnia codziennego.

Obowiązek posiadania odblasków dla pieszych

W związku z ogromną liczbą ofiar wśród pieszych podczas wypadków drogowych w roku 2014 zmieniono przepisy Ustawy o prawie drogowym, które teraz nakazują nosić pieszym poza terenem zabudowanym elementy odblaskowe po zmroku. Media przypominają co jakiś czas o tym obowiązku i straszą ewentualnym mandatem, jednak warto zwrócić uwagę, że ta ustawa została stworzona po to, aby zmniejszyć ilość ofiar, a nie wypisywać więcej mandatów. Często osoba, która nie jest kierowcą, nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ograniczone pole widzenia ma kierowca auta po zmroku. Jeśli nie ma możliwości włączenia świateł drogowych, które oświetlają aż 100 m drogi, kierowca jest zmuszony użyć tylko świateł mijania, które oświetlają z kolei tylko 40 m. Przy takiej widoczności osoba kierująca pojazdem zobaczy pieszego idącego poboczem drogi w ostatniej chwili i może się zdarzyć, że już nie zdąży wyhamować. Przy średniej prędkości 90 km/h auto pokonuje dystans 40 m w zaledwie 1,6 sekundy! Do tego jeśli warunki atmosferyczne są niesprzyjające i pada deszcz lub śnieg to zobaczenie pieszego bez kamizelki odblaskowej ani żadnych odblaskowych elementów jest wręcz niemożliwe.

Możesz uratować swoje życie za 4zł

Materiały, z których wykonuje się kamizelki odblaskowe oraz inne elementy są bardzo tanie. Produkuje się je z poliestru, który jest odporny na przetarcia oraz zabrudzenia, a także bardzo dobrze znosi pranie. Koszty produkcji są niskie, więc gotową kamizelkę spełniającą wszystkie normy dostaniemy nawet już od 4zł. Kiedyś częstym problemem było to, że dzieciom nie podobały się takie kamizelki i nie chciały ich nosić. W dzisiejszych czasach ten problem to już przeszłość, ponieważ można zamówić kamizelki w różnych formach i kształtach, a także z nadrukowanym spersonalizowanym nadrukiem. Produkcją kamizelek i elementów odblaskowych zajmują się wyspecjalizowane w tym firmy, takie jak kamizelkaodblaskowa.pl. Na rynku istnieje bardzo dużo rozmaitych gadżetów odblaskowych, takich jak opaski, worki, torby, smycze, naklejki, chusty i wiele więcej. Niestety Polska nadal jest krajem, w którym liczba potrąceń pieszych oraz rowerzystów jest jedną z najwyższych w Europie. Dlatego warto pomyśleć o sobie i bliskich i zaopatrzyć się w kamizelki odblaskowe oraz inne elementy, które mogą uratować nam życie.