silnik
1 lipca 2018

Kategoria:
Motoryzacja

Obróbka mechaniczna silników spalinowych – na czym polega?

Kiedy silnik jest w bardzo kiepskiej kondycji, ratunkiem może być dla niego obróbka mechaniczna. Dzięki kilku takim zabiegom, nawet bardzo zużyte części samochodowe, mogą odzyskać pierwotną sprawność. Jak przebiega obróbka mechaniczna silników spalinowych? W jakich sytuacjach warto ja wykonać? Czy można ją przeprowadzić w zwykłym zakładzie mechanicznym? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym artykule.

Szlifowanie – ratunek dla silnika

Zatarty silnik to ogromny problem – często mechanicy rozkładają ręce i zalecają po prostu wymianę starego silnika na nowy. Niestety silnik, nawet używany, to naprawdę spory wydatek. Dlatego warto też pomyśleć o innym rozwiązaniu – regeneracji silnika za pomocą obróbki mechanicznej. Efekty takiej obróbki mogą naprawdę nas zaskoczyć, oczywiście, pod warunkiem, że jej wykonanie powierzymy dobremu fachowcowi – takiemu jak Auto Szlif Sikorscy.

Przygotowanie silnika

Przed rozpoczęciem szlifowania silnika trzeba wykonać szereg czynności przygotowujących go do obróbki. Kiedy silnik jest zatarty, trzeba najpierw sprawdzić w jakim stanie są cylindry i łożyska głównego bloku. Konieczne jest też sprawdzenie wymiarów czopów wału korbowego, szczelności kanałów wodnych głowicy i zaworów głowicy. Trzeba też sprawdzić stan wszystkich korbowodów. Właśnie w tych miejscach elementy silnika najczęściej ulegają zarysowaniu. Rysy można jednak wyszlifować, dzięki specjalnym narzędziom. W ten sposób naprawia się głowice, wały korbowe i wałki rozrządu. To bardzo skuteczny sposób na przywrócenie poszczególnym elementom silnika pełnej sprawności.

Nie tylko do samochodu

Obróbka mechaniczna pozwala na naprawę silników nie tylko w samochodach osobowych, ale także w innych pojazdach. Taka regeneracja silników często sprawdza się na przykład w maszynach rolniczych, do których części zamienne są niezwykle kosztowne. Prawidłowo przeprowadzona naprawa silnika, sprawia, że w pełni odzyskuje on sprawność, a maszyna lub pojazd mogą znów normalnie pracować. Bardzo ważne jest jednak, by podczas regeneracji takich części ściśle trzymać się zaleceń producenta – tylko to może nam zagwarantować oczekiwane efekty. Dlatego, w takiej sytuacji powinniśmy zgłosić się do firmy, która posiada duże doświadczenie i specjalizuje się właśnie w regeneracji silników. Zwykły mechanik nawet nie dysponuje maszynami niezbędnymi do wykonania takich prac. Tu potrzebny jest doświadczony fachowiec, z dużym zapleczem sprzętowym.