5 września 2019

Kategoria:
Motoryzacja

O czym warto pamiętać przy zakupie używanego samochodu

Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez własnego samochodu. Szybkie i wygodne podróżowanie, możliwość przewożenia większych gabarytów – to tylko dwa z plusów posiadania auta. Jednak kupno wozu to spory wydatek, dlatego w Polsce kwitnie rynek wtórny. O czym warto wiedzieć kiedy decydujemy się na zakupienie wozu, który miał już wcześniej właściciela?

Gdzie kupujemy auto?

Jeśli zdecydowaliśmy, że samochód kupimy z drugiej ręki, mamy do wyboru kilka opcji. Pierwszą jest wizyta w autoryzowanym salonie marki, który zajmuje się również sprzedażą aut używanych – jednym z nich jest Toyota Centrum Wrocław. Zwykle ceny w takich punktach są najwyższe, ale jednocześnie zakup jest najbezpieczniejszy. Samochody przed sprzedażą przechodzą gruntowny przegląd w celu przywrócenia im pełnej sprawności, ponadto otrzymujemy na nie gwarancję, więc przez pierwszy okres po zakupie nie musimy martwić się awariami. Drugą opcją są komisy. Wybór samochodów jest w nich zwykle znacznie większy, niż w salonach, ceny nieco niższe. Należy jednak spodziewać się również niższej jakości sprzedawanych aut. Ostatnią opcją jest kupno samochodu bezpośrednio od jego właściciela. Za taki samochód zapłacimy zwykle najmniej, ponieważ odchodzi nam opłata prowizyjna dla pośrednika, jednocześnie jednak musimy zachować największą czujność. Często zdarza się bowiem, że samochód od prywatnego sprzedawcy posiada sporo wad, które ten będzie próbował przed nami ukryć.

Oględziny auta

Niezależnie od tego, na którą opcję się zdecydujemy, kupno samochodu powinno być poprzedzone dokładnymi oględzinami. Co powinno zwrócić naszą uwagę? Przede wszystkim:

  • Ślady szpachli i różnice w odcieniach lakieru – świadczą o tym, że samochód był „bity”. Jeśli właściciel zataił przed nam tę informację, możemy podejrzewać, że samochód ma uszkodzone wewnętrzne elementy, które wymagają naprawy.
  • Ślady rdzy w środku i na zewnątrz, ślady zawilgocenia w środku
  • Rysy, zadrapania i odpryski na karoserii i szybach

Ponadto koniecznie powinniśmy sprawdzić stan silnika oraz pozostałych układów samochodów – kierowniczego, hamulcowego etc. Jeśli nie mamy doświadczenia z motoryzacją, warto zabrać na oględziny kogoś kto zna się na tym.

Jazda próbna i wizyta w warsztacie

Obowiązkowym punktem programu oględzin samochodu powinna być jazda próbna. Ważne, żebyśmy to my prowadzili – tylko w ten sposób możemy stwierdzić, czy układ sterowania czy hamulcowy są sprawne. Pamiętajmy również, żeby w czasie jazdy zachować ciszę – niektórzy właściciele lub sprzedawcy będą próbowali nas zagadać, żeby zagłuszyć niepokojące dźwięki pracy silnika czy skrzyni biegów. Przy okazji jazdy próbnej warto zajechać do warsztatu, żeby fachowiec zerknął na samochód i ocenił jego stan. Warunek jest jeden – to my wybieramy warsztat. Jeśli właściciel naciska na wizytę w konkretnym serwisie, może to świadczyć o tym, że posiada tam znajomego, który przymknie oko na oczywiste wady samochodu.