wymiana opon
21 października 2021

Kategoria:
Motoryzacja

O czym należy pamiętać przy wymianie opon?

Opony to nie zawsze doceniany, lecz bardzo ważny element wyposażenia każdego auta. Utrzymywane w odpowiednim stanie technicznym i dopasowane do warunków, jakie panują na drodze, znacząco zwiększają bezpieczeństwo oraz gwarantują uzyskiwanie satysfakcjonujących osiągów. Mają też ogromny wpływ na komfort jazdy i precyzję prowadzenia pojazdu. Żaden użytkownik auta nie powinien zapominać o ich właściwym serwisowaniu oraz wymianie.

Dlaczego opony są tak ważnym elementem wyposażenia pojazdu?

Najważniejszym zadaniem opon jest utrzymywanie maksymalnej przyczepności, a więc zapewnianie ciągłego kontaktu auta z podłożem. Tylko dzięki nim możliwe jest uzyskanie jak najkrótszej drogi hamowania, skuteczne przekazywanie dostarczanej przez silnik mocy na nawierzchnię, co przełoży się nie tylko na osiągi, ale także na wielkość spalania. Opony sprawiają również, że pojazd trzyma się drogi podczas pokonywania zakrętów. W pewnym zakresie są też elementem dodatkowo amortyzującym powstające wstrząsy. Sposobem na uzyskanie optymalnego poziomu korzyści jest okresowa wymiana opon. W Tarnowskich Górach najlepiej odwiedzić w tym celu firmę Silesia Cars Center. Pozwoli to na dobranie ogumienia dopasowanego do możliwości auta, a także aktualnej pory roku.

Co daje wymiana opon?

Opony są projektowane w trzech głównych odmianach – jako zimowe, letnie oraz całoroczne. Każde z tych rozwiązań mają inną charakterystykę i zalety. Opony zimowe wytwarza się z mieszanki gumowej, która uzyskuje najlepszą przyczepność w temperaturach poniżej 5°C. Mają one tak ukształtowany bieżnik, by dobrze radził sobie z zalegającym na nawierzchni śniegiem. Opony letnie uzyskują optimum swych możliwości w temperaturach wyższych niż graniczne 5°C, a ich rzeźba ułatwia odprowadzanie spod kół wody, co zapobiega poślizgom. Opony całoroczne powstają jako swego rodzaju kompromis – choć nie gwarantują „wybitnej” charakterystyki, będą się nadawały do wykorzystania w niemal każdych, poza skrajnymi, warunkach atmosferycznych. Dzięki właściwemu dopasowaniu opon można osiągnąć odpowiednie rezultaty – jeżdżąc dużo najlepiej korzystać z dwóch kompletów gum i zmieniać je, gdy warunki pogodowe staną się ku temu właściwe. Kierowcy, którzy pokonują krótsze dystanse w większych miastach, mogą zdecydować się na opony całoroczne.

Sezonowej zmiany opon można dokonać w Silesia Cars Center. Firma zajmuje się też naprawami mechanicznymi, przeglądami i serwisem klimatyzacji. Specjalizuje się ponadto w serwisie oraz regeneracji wtryskiwaczy, turbosprężarek i pomp w jednostkach wysokoprężnych.