Nowe czy uzywane czesci do harwesterow
5 października 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Nowe czy używane – jakie części do harwesterów wybierać?

Trudno sobie dzisiaj wyobrazić leśnictwo bez użycia harwesterów. To właśnie te maszyny są najczęściej wykorzystywane do wycinki drzew i ich wstępnej obróbki. Umożliwiają szybką i bezpieczną pracę, ale z drugiej strony potrzebują niekiedy wymiany pewnych elementów. Chodzi tu zwłaszcza a piły i noże oraz rolki i łańcuchy, ale także głowice czy prowadnice. Powstaje jednak pytanie, jakie części do harwesterów wybierać – nowe czy używane?

 

Nowe czy używane części do harwesterów?

Używane części do harwesterów są tańsze od nowych, co dla wielu osób może być czynnikiem decydującym. Prawda jest jednak taka, że ich niska cena wynika z wcześniejszej eksploatacji, w której wyniku nie mogą w pełni zastąpić nowych części. Zawsze istnieje więc ryzyko, że działanie nie będzie takie, jak powinno. Ich efektywność z założenia jest niższa nowych. Co więcej, w grę wchodzi bezpieczeństwo. Nie zawsze łatwo jest na pierwszy rzut oka ustalić rzeczywisty stan pewnych elementów. Tymczasem z zakupu nowych części wynika sporo korzyści, na przykład:

  • nowe części do harwesterów to gwarancja 100% wydajności – każdy wymieniony element działa jak nowy, bo rzeczywiście takie jest,
  • pełne bezpieczeństwo – nowa część działa poprawnie, zgodnie z założeniami producenta,
  • pełny okres eksploatacji – części używane są tańsze, ale za to trzeba je częściej wymieniać, ponieważ ich okres eksploatacji jest krótszy. Tymczasem nowe części do harwesterów będą służyły dłużej, przez cały czas przewidziany przez producenta.

 

Najczęściej wymieniane części harwesterów

Harwestery są wykorzystywane do pracy w trudnych warunkach. Ciągły kontakt z kurzem, pyłem i wilgocią oraz zmienne warunki pogodowe przyczyniają się niekiedy do powstawania usterek. Tym bardziej istotne jest kupowanie nowych części wymiennych o wysokiej jakości. Właśnie takie znajdziesz w firmie TROL – Akcesoria leśne.

 

Najczęstsze awarie harwesterów dotyczą:

  • łańcucha – zwłaszcza przy nadmiernej eksploatacji i braku odpowiedniej konserwacji;
  • wałów napędowych,
  • wysięgników,
  • rębaków,
  • komponentów takich jak: piasty, czopy, noże.

To właśnie wymienione wyżej elementy najczęściej trzeba zastępować. Im wyższej jakości części wymienne się zastosuje, tym dłużej będą służyć. Ogromne znaczenie ma też konserwacja maszyny i jej elementów zgodnie z zaleceniami producenta oraz trzymanie się zasad dotyczących eksploatacji. Właściwe użytkowanie harwesterów wydłuża ich żywotność i ogranicza ilość usterek, a kupowanie nowych części wymiennych pozwala na bezpieczną pracę.