20 stycznia 2017

Kategoria:
Motoryzacja

Nawigacja OEM – co to takiego?

Nawigacja OEM to popularna nazwa systemów nawigacji, które są fabrycznie montowane w samochodach. Tego typu rozwiązanie jest bardzo korzystne, ponieważ znacznie zwiększa komfort jazdy oraz poruszanie się w trasie. Obecnie takie rozwiązania oferują już wszyscy więksi producenci samochodów. Więcej o nawigacji OEM dowiesz się z naszego artykułu.

Korzyści płynące z posiadania nawigacji OEM

Posiadanie nawigacji zainstalowanej w samochodzie na poziomie fabryki jest szczególnie korzystne w przypadku nowych samochodów. Nowy to znaczy sprawny. I faktycznie, do czasu aż nasza nawigacja samochodowa działa bez zarzutu jest w stanie znacznie ułatwiać nam poruszanie się po drogach i to nie tylko po Polsce, ale w całej Europie. Dzięki sprawnej fabrycznej nawigacji, trafienie z jednego miejsca do drugiego jest bajecznie proste. Często duże lub bardzo duże wyświetlacze, które ułatwiają śledzenie trasy, bardzo łatwy sposób obsługi, integracja z radiem samochodowym czy z telefonem komórkowym – to tylko niektóre zalety posiadania nawigacji OEM, które jednak sprawiają że jest ona dużo wygodniejsza niż stosowanie akcesoryjnych urządzeń GPS. Systemy nawigacji fabrycznej możemy dokupić do większości marek samochodów. Z roku na rok maleją też ich ceny. Najpoważniejszymi producentami tych urządzeń są takie firmy, jak Sony, Blaupunkt, Technisat, Bosch, Beker czy Continental.

Postępowanie w przypadku powstałych usterek

Niestety, systemy nawigacji OEM, podobnie zresztą, jak wszystkie urządzenia elektroniczne, nie są bezawaryjne i często istnieje potrzeba ich serwisowania.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy Komtel Serwis, która już od ponad 15 lat świadczy profesjonalne usługi naprawy fabrycznych nawigacji samochodowych: Najczęstszymi usterkami, z jakimi zgłaszają się do nas klienci posiadający nawigację OEM są problemy z wyświetlaczem (brakiem podświetlania lub z usterkami grafiki), całkowitą blokadą lub zawieszaniem się nawigacji, problemami z odczytem płyt CD, odbiorem radia FM lub sygnału GPS, a także z usterkami dysku twardego. Oczywiście ze wszystkimi tymi problemami można sobie poradzić.

Doposażenie nawigacji OEM

Jeżeli posiadamy starszy model samochodu, z zainstalowaną starszą wersją nawigacji OEM, nie ma również problemu, żeby ją odpowiednio doposażyć. Tego typu usługa nosi nazwę retrofit i pozwala dodać wiele brakujących nam funkcji. W razie potrzeby można np. dodać do nawigacji samochodowej zestaw głośnomówiący czy zamontować moduł Bluetooth – wszystko po to by jeszcze bardziej uprzyjemnić nam jazdę samochodem.