naprawa-rozrusznika
11 czerwca 2018

Kategoria:
Motoryzacja

Naprawa i regeneracja rozruszników. Co warto wiedzieć?

Rozrusznik to urządzenie elektryczne, które odpowiada za uruchamianie silnika. To silnik prądu stałego, wykorzystywany do obracania wału korbowego silnika. Rozrusznik nadaje wałowi korbowemu odpowiednią prędkość obrotową. Dzięki niej może pracować samodzielnie. Zdarza się, że rozrusznik przestaje działać. Czasem najlepszym rozwiązaniem, które może przywrócić go do życia jest regeneracja. Oto co powinniście wiedzieć o tym procesie.

Zalety regeneracji

Regeneracja rozrusznika ma wiele zalet. Przede wszystkim, niesie ona ze sobą znacznie mniej kosztów, niż zakup nowego rozrusznika. A trzeba wiedzieć, że jego ceny mogą być dość wysokie (wszystko zależy od modelu auta, im rzadziej spotykane, tym droższy rozrusznik). Niektórym może się wydawać, że zepsuty rozrusznik wymienić można na sprawną część używaną. Owszem, jest to możliwe, jednak konieczne jest poddanie go właśnie regeneracji.

Kiedy zdecydujemy się na zakup używanego rozrusznika, ciężko w pełni ocenić jego stan techniczny, dlatego istnieje spore ryzyko, że szybko może dojść do jego awarii. Aby jej uniknąć, należy poddać zakupiony rozrusznik regeneracji. Polega ona na wymianie uszkodzonych podzespołów na nowe, w pełni działające – tłumaczy ekspert reprezentujący Zakład Elektromechaniki Pojazdowej Sebastian Zagorecki.

Na czym polega regeneracja rozrusznika?

Regeneracji rozrusznika dokonywać powinni fachowcy, którzy zajmują się elektryką samochodową (będą w stanie z łatwością odnaleźć przyczynę awarii). Regeneracji poddać można bendiks i włącznik elektromagnetyczny. Wymienić z łatwością można natomiast tulejki, wirnik, szczotki i uzwojenie.

Regeneracja rozrusznika polega na rozebraniu go na części pierwsze, wymianie uszkodzonego elementu, zabezpieczeniu przed korozją i nasmarowaniu wszystkich jego elementów. Co istotne, nie ma przeważnie problemów ze znalezieniem części zamiennych dla uszkodzonych elementów.

Warto pamiętać, że żywotność rozrusznika można skrócić, przez nieprawidłowe odpalanie auta. Jeśli zależy wam na tym, aby rozrusznik pracował jak najdłużej, nie należy zbyt długo przetrzymywać kluczyka w pozycji zapłonu. Tego typu praktyki są bowiem prawdziwymi zabójcami rozruszników samochodowych.