wymiana akumulatora
1 lutego 2018

Kategoria:
Motoryzacja

Kiedy należy wymienić akumulator w samochodzie?

Mimo że kolejne generacje akumulatorów są coraz bardziej żywotne, wciąż nie udało się stworzyć takiego, który by się nie zużywał. Trzeba się więc liczyć z tym, że prędzej czy później przyjdzie czas wymiany akumulatora na nowy. Po czym poznać, że czas poszukać nowej baterii do swojego samochodu? Do czego służy akumulator i dlaczego jego żywotność jest ograniczona?

Jak działa i czemu służy akumulator w samochodzie?

Akumulator samochodowy to nic innego, jak pokaźnych rozmiarów bateria. Auta korzystają z prądu elektrycznego w wielu systemach, począwszy od silników spalinowych, w których konieczne jest wygenerowanie iskry podpalającej mieszankę paliwowo-powietrzną. Skąd bierze się prąd w samochodzie? Zapytaliśmy o to eksperta – przedstawiciela firmy Acer z Gdańska.

Gdy odpalimy samochód, prąd jest generowany przez alternator, czyli prądnicę prądu przemiennego. Ładuje on akumulator, dzięki czemu nie wyczerpuje się on podczas jazdy i może być źródłem zasilania dla silnika, świateł, elektrycznych szyb, lusterek i wszystkich tych udogodnień, bez których dziś nie wyobrażamy sobie samochodu.

A zatem akumulator jest stale naładowany dzięki temu, że zasila go alternator. Szkopuł tkwi w tym, że pracuje on tylko wtedy, gdy uruchomimy auto, a nie uda nam się to, gdy akumulator nie dostarczy energii do odpalenia samochodu. Sprawny akumulator jest zatem potrzebny do tego, aby uruchomić alternator, który następnie podtrzymuje pracę akumulatora.

Jakie są objawy tego, że czas wymienić akumulator?

Konieczność wymiany akumulatora może być niemiłym zaskoczeniem, szczególnie gdy jest zimowy poranek i spieszymy się do pracy. Można uniknąć takich sytuacji, wymieniając akumulator, gdy zacznie dawać pierwsze objawy zużycia. Co powinno zwrócić naszą uwagę?

  • Wolniejsze obroty podczas odpalania. Akumulator w miarę używania będzie dostarczał coraz mniej prądu. Można to łatwo usłyszeć. Jeżeli podczas odpalania silnik „kręci się” wolniej niż kiedyś albo musimy podejmować więcej prób uruchomienia go, to znak, że akumulator potrzebuje wymiany. Którego dnia dostarczy zbyt mało prądu, aby odpalić auto, a my będziemy uziemieni.
  • Mniej światła. Dotyczy to zarówno reflektorów, jak i podświetlenia zegarów. Jeżeli światła jest mniej niż zwykle, także świadczy to o niedostatecznej ilości prądu.
  • Odłączanie niektórych funkcji. Nowocześniejsze auta regulują pobór prądu z akumulatora. Jeżeli jest go za mało, niektóre dodatkowe funkcje (wspomaganie, ABS) mogą zostać wyłączone, o czym poinformuje nas kontrolka. Na koniec odłączane są moduły odpowiadające bezpośrednio za bezpieczeństwo. To ostatni moment, aby wymienić akumulator. Ten nie pociągnie już zbyt długo – po zgaszeniu silnika samochód może już nie odpalić.

Nie należy jednak nadmiernie spieszyć się z diagnozą. Wyżej wymienione objawy mogą wskazywać także na awarię alternatora. Da się to łatwo potwierdzić lub wykluczyć, ładując akumulator, korzystając z miernika prądu lub usług mechanika.