Wyposazenie samochodow terenowych
3 grudnia 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Najważniejsze elementy wyposażenia samochodów terenowych

Niezależnie od tego, jak dobrym samochodem terenowym dysponujemy, jazda w terenie – w lesie czy w błocie, bywa niezwykle trudna, wymagająca i niebezpieczna. Auta terenowe, z racji tego, że poruszają się głównie po szosach, projektowane są tak, by sprostać podstawowym warunkom. Z tego powodu, jeśli wybierasz się na bardziej wymagającą wyprawę, powinieneś zadbać o odpowiednie wyposażenie auta. W co wyposażyć auto terenowe?

Jak dobrać odpowiednie opony do off-roadu?

Jedną z najistotniejszych kwestii, wpływającą zarówno na komfort jazdy, jak i na bezpieczeństwo, jest dobór odpowiedniego ogumienia. Opony szosowe niestety nie podołają trudnym warunkom panującym w terenie, dlatego też warto rozważyć zakup opon do off-roadu, które zapewnią odpowiednią przyczepność, bezpieczeństwo i komfort jazdy, nawet w najbardziej wymagającym terenie! Jakie opony do off-roadu warto wybrać?

W zależności od przeznaczenia mamy opony AP (All Purpose), czyli opony terenowe wielozadaniowe, które jednak znacznie lepiej sprawdzają się na szosie, niż w wymagającym terenie. Opony AT (All Terrain) – dobre na każdy teren – zarówno na podłoże piaszczyste, pokryte śniegiem czy na drogi szutrowe. Trzeci rodzaj opon terenowych to MT (Mud Terrain), czyli opony przeznaczone głównie do jazdy w błocie.

Body lift, zmiana zawieszenia – czemu służą?

Dostosowanie auta terenowego do cięższych warunków można osiągnąć poprzez podniesienie zawieszenia, czyli zastosowanie tak zwanego liftu. Wyposażenie do samochodów terenowych 4×4, wysokiej jakości części zawieszenia oraz zestawy do podnoszenia nadwozia znajdziesz w sklepie internetowym Liftownia.

Jeśli konstrukcja samochodu nie pozwala na montaż większych kół, warto zdecydować się na tzw. body lift (podniesienie karoserii samochodu na ramie), przy pomocy podkładek dystansowych założonych na dłuższe śruby łączące nadwozie z ramą. Głównym celem body liftu karoserii jest możliwość zamontowania większego ogumienia, co wpłynie na prześwit. Body lift nie wpływa jednak na pracę zawieszenia w terenie.

Zabiegiem, dzięki któremu będziesz miał realny wpływ na poprawę pracy zawieszenia w terenie, jest lift zawieszenia. Zmiana elementów zawieszenia nie tylko wpływa na jego pracę w terenie, ale też pozwala na zmianę kół na większe, wpływa na terenową geometrię, pozwala na większe obciążenie auta np. wyciągarką oraz w znacznym stopniu poprawia komfort jazdy.

Lina i wyciągarka

Na wypadek ugrzęźnięcia w błocie, warto wyposażyć auto w wyciągarkę – początkującym kierowcom wystarczy wyciągarka elektryczna – znacznie tańsza i prostsza w obsłudze, niż urządzenia hydrauliczne czy mechaniczne. Każdy samochód terenowy powinien być wyposażony także w linę – optymalna długość liny to 6 lub 9 metrów.