usterki samochodow ciezarowych naprawa
22 września 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Najczęstsze usterki samochodów ciężarowych

Niezależnie od tego, jakim samochodem jeździsz, zawsze może Ci się przytrafić niespodziewana awaria. Częstotliwość takich sytuacji zależy w głównej mierze od wieku pojazdu, czy jego poziomu eksploatacji. Samochody ciężarowe są grupą aut, które znacznie bardziej niż inne narażone są na usterki, a ich usunięcie bywa znacznie bardziej skomplikowane. Jakie podzespoły najczęściej ulegają awariom?

Jak uniknąć częstych awarii w samochodzie ciężarowym?

Jedną z najczęstszych przyczyn występowania awarii w samochodach ciężarowych jest brak odpowiedniej konserwacji oraz zaniedbanie podstawowych obowiązków wobec pojazdu. Tego typu auta ze względu na stosunkowo wysoką eksploatację wymagają zdecydowanie częstszych kontroli. Z uwagi na długie kursy samochodów ciężarowych i ogromne przebiegi istotna jest przede wszystkim regularna wymiana wszystkich płynów. Często awarie mogą wynikać jednak z innych zaniedbań:

  • stosowania nieodpowiednich smarów,

  • braku regularnych wymian filtrów.

Zaniedbania w konserwacji ciężarówek w znacznym stopniu wpływają na awaryjność jednostki napędowej. Wystąpienie usterki silnika podczas zaplanowanego kursu nie tylko unieruchomi pojazd, ale również uniemożliwi dostarczenie towaru, który jest aktualnie przewożony. Sami producenci ciężarówek wskazują, że wymiana filtrów oraz olejów w samochodach ciężarowych powinna być zdecydowanie częstsza niż w przypadku np. samochodów osobowych. Jest to uwarunkowane nie tylko dużymi przebiegami, ale również obciążeniami silnika, jakim poddawane są ciężarówki

– tłumaczy specjalista z FIRMY PRODUKCYJNO-HANDLOWO-USŁUGOWEJ “INTRA-SPRZĘT”.

Co ulega najczęstszym awariom w ciężarówkach?

Problemy dotyczące samochodów ciężarowych są dokładnie takie same jak te, które spotykają pojazdy osobowe. Pierwszymi i jednocześnie najistotniejszymi są awarie dotyczące jednostki napędowej. Wynikają przede wszystkim z zaniedbań samego kierowcy oraz firmy transportowej, która nie dba o odpowiednie kontrole pojazdów. Awarie silnika należą również do najdroższych oraz stanowiących największe wyzwanie dla mechaników.

Drugim istotnym problem zgłaszanym przez kierowców pojazdów specjalnych są kłopoty z elektryką, która odpowiedzialna jest za kontrolowanie wielu istotnych elementów. Wystąpienie usterki w trasie jest nie lada problemem i może skutecznie unieruchomić ciężarówkę.

Trzecią najczęściej pojawiającą się awarią w samochodach ciężarowych jest kłopot związany z oponami. Z uwagi na ciężkie ładunki, jakie przewożą pojazdy ciężarowe, opony zużywają się znacznie szybciej niż w innych pojazdach.

Czy można uchronić ciężarówkę przed awariami?

Jeżeli samochód jest nieodpowiednio użytkowany oraz poddawany bardzo dużym obciążeniom, nawet najlepsza konserwacja i częste przeglądy nie zatrzymają nadmiernego zużywania się poszczególnych części. Jeżeli jednak ciężarówka wykorzystywana jest w sposób właściwy, można wydłużyć bezawaryjność jej użytkowania. W przypadku naprawy samochodów ciężarowych nie warto oszczędzać na częściach. Gwarancja bezawaryjnej jazdy auta to również korzystanie z odpowiedniej jakości podzespołów.