5 kwietnia 2019

Kategoria:
Motoryzacja

Najczęstsze usterki klimatyzacji samochodowej

Odpowiedni stan klimatyzacji w samochodzie jest bardzo ważny. Konieczne jest jej regularne serwisowanie – szczególnie przed sezonem letnim, kiedy jest najbardziej potrzebna. Korzystając z klimatyzacji przez cały rok, można zaobserwować pewne zmiany w jej działaniu. Może chłodzić bardzo słabo lub wcale. Zdarzają się również sytuacje, kiedy wydobywa się z niej nieprzyjemny zapach. Świadczy to o jej awarii.

Brak czynnika chłodzącego – najczęściej spotykany problem

Najczęściej klimatyzacja nie chłodzi z bardzo prostego powodu – brakuje w niej środka chłodzącego. Nie jest to typowa awaria, lecz sytuacja, w której nieprawidłowe działanie systemu spowodowane jest brakiem przeprowadzenia wymaganych czynności serwisowych. Standardowe użytkowanie klimatyzacji w ciągu roku zużywa około dziesięciu do piętnastu procent całej zawartości środka chłodzącego. Jego stopniowy ubytek powoduje zmniejszenie jakości chłodzenia. Jak łatwo obliczyć, po mniej więcej pięciu latach użytkowania klimatyzacji w samochodzie stanie się ona mało wydajna. Wyjściem z takiej sytuacji będzie udanie się do wyspecjalizowanego serwisu samochodowego, który zajmie się uzupełnieniem środka chodzącego.

Nieszczelność instalacji – skąd się bierze?

Zdarzają się sytuacje, kiedy po nabiciu środka chłodzącego w dalszym ciągu klimatyzacja nie pracuje prawidłowo. Spowodowane może to być rozszczelnieniem układu klimatyzacji w samochodzie. Najczęściej taki stan spowodowany jest awarią zaworu rozprężnego lub wężyków klimatyzacji. Do jej powstania wystarczy niewielkie pęknięcie lub przetarcie jednego z elementów. W takim przypadku klimatyzacja może działać sprawnie zaraz po jej nabiciu, jednak po kilku dniach użytkowania przestaje funkcjonować prawidłowo. Bardzo często winę za taką sytuację ponoszą serwisy, które nie sprawdzają dokładnie stanu szczelności całego układu – podczas gdy ta czynność powinna być pozycją obowiązkową przed podjęciem decyzji o jego ponownym nabiciu.

Zanieczyszczenie układu – niewielka usterka

Bardzo często za niesprawne funkcjonowanie klimatyzacji w samochodzie odpowiedzialne są zanieczyszczenia, które osłabiają jej pracę. W takiej sytuacji poprawę działania klimatyzacji można osiągnąć poprzez wymianę filtra przeciwpyłowego w samochodzie – bardzo często przy długim użytkowaniu pojazdu jest on zanieczyszczony brudem oraz kurzem z otoczenia. Jak podkreśla specjalista z firmy Centralklim:

W celu uniknięcia sytuacji, kiedy układ zostaje zanieczyszczony, filtr powinien być wymieniany przynajmniej raz do roku lub po przejechaniu około 20 tysięcy kilometrów.

Awaria chłodnicy – poważny problem

Stale powracające problemy związane z układem klimatyzacji wymagają sprawdzenia chłodnicy. Element ten zlokalizowany jest w przedniej części samochodu, tuż za pasem przednim. Jego delikatna konstrukcja oraz położenie bardzo często przyczyniają się do powstania awarii wskutek dostania się do środka błota, drobnych kamyczków czy powstania korozji (powodowanej np. przez zalegającą po okresie zimowym sól).