plandeka na ciężarówce
14 kwietnia 2022

Kategoria:
Motoryzacja

Najczęstsze przyczyny uszkodzenia plandek

Plandeki samochodowe powinny być wykonywane z trwałych materiałów, mają bowiem ochronić pojazd w każdych warunkach atmosferycznych. Jednak nawet one mogą ulec uszkodzeniu, szczególnie jeśli są używane często i mają już swoje lata. Najczęściej problemy pojawiają się w wyniku uszkodzeń mechanicznych. Będąc w trasie, często nie da się ich pozbyć, ponieważ do naprawy plandek wymagane są specjalistyczne narzędzia.

Kiedy plandeki samochodowe ulegają uszkodzeniom?

Wybierając się w trasę, nie zawsze trzeba martwić się o stan plandek. Są one wykonane z wysokiej jakości materiałów, co sprawia, że nie drą się na wietrze czy od uderzenia gradu. Są jednak sytuacje, w których uszkodzenia stają się poważne i mogą zagrażać bezpieczeństwu przewożonych towarów czy materiałów. Powstają one między innymi:

  • podczas prób włamania – samochody ciężarowe mogą zostać zaatakowane przez złodziei albo nietrzeźwych dowcipnisiów,
  • w czasie wypadków – otarcie się innego samochodu o bok pojazdu może doprowadzić do rozdarcia.

Bez względu na przyczynę uszkodzenia, naprawę plandek najlepiej zlecić specjalistom. Samodzielnie trudno jest się pozbyć problemu.

Czasami uszkodzenia mogą pojawiać się nie z winy czynników zewnętrznych, ale nieostrożności ludzi zajmujących się transportem. Do tego typu problemów dochodzi najczęściej w wyniku:

  • jazdy przez nieprzystosowane dla samochodów ciężarowych drogi – wąskie przejścia często wymuszają otarcie plandek o ostre gałęzie,
  • złego montażu plandeka – jeśli będzie ona zbyt luźna albo źle zapięta, może rozrywać się przy mocowaniach lub stelażach,
  • wieku plandeki – starsze modele, które powinny zostać wycofane z eksploatacji, łatwiej będą poddawać się naciskowi, pojawią się na nich także przetarcia, które mogą z czasem zamieniać się w coraz większe dziury.

Co robić, kiedy plandeka zostanie uszkodzona?

Uszkodzona plandeka to zagrożenie dla przewożonego samochodem ładunku. Dlatego najlepiej jak najszybciej ją wymienią albo zająć się jej naprawą. Tego zabiegu lepiej nie przeprowadzać samemu. Firmy specjalizujące się w produkcji, montażu i naprawach plandek, takie jak WEYCHAN, dysponują profesjonalnym sprzętem, który ułatwia załatanie dziur czy zamontowanie nowych, mocniejszych elementów. Tylko taka usługa zapewnia dobrą jakość wykonanej pracy. Jeśli plandeka będzie załatana tylko prowizorycznie, w przyszłości będzie szybciej się psuła i może prowadzić do znacznie poważniejszego uszkodzenia, a to niesie za sobą większe koszty. Lepiej od razu zapłacić więcej w serwisie.