22 października 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Najczęstsze awarie samochodów osobowych

Koszty utrzymania każdego samochodu to nie tylko wydatki związane z obowiązkowym ubezpieczeniem oraz regularnym tankowaniem. To również inwestycje związane z wszelkiego rodzaju awariami, które zazwyczaj zdarzają się w najmniej spodziewanym momencie. Często będąc w trasie, samochód bez wcześniejszych oznak odmawia posłuszeństwa. Jakie są najczęstsze usterki pojazdów osobowych, z którymi mierzą się właściciele?

Awaria samochodu w trasie — i co teraz?

 Samochód, który ulegnie awarii, szczególnie w trasie przysparza kierowcy wielu nerwów, czasem niepotrzebnie. Najprostszą usterką są oczywiście przepalone żarówki, które w zależności od marki pojazdu kierowca jest w stanie wymienić samodzielnie, choć nie zawsze jest to proste zadanie– zauważa specjalista z firmy AUTO CZOK Centrum Pomocy Drogowej.

Jeżeli w trasie przydarzy się awaria, warto skorzystać ze sprawdzonego i polecanego w danej okolicy serwisu samochodowego.

Jakie są najczęstsze usterki samochodu?

Jako elementy, które najczęściej ulegają uszkodzeniu w najmniej odpowiednim momencie, kierowcy wskazali między innymi:

  • przebitą oponę,
  • problem z hamulcami,
  • awarię układu elektrycznego,
  • usterki silnika.

Przebita opona w podróży to najgorsze co się może przytrafić. Szczególnie kiedy cały bagażnik zajmują walizki na wyjazd, uniemożliwiające dostanie się do koła rezerwowego. Ponadto nie każdy kierowca wozi ze sobą przysłowiowy zapas. Nowsze modele samochodów mają specjalne zestawy naprawcze, pozwalające na załatanie przebitego koła. Jednak sposób ten nie jest długotrwały i konieczne jest udanie się do najbliższego wulkanizatora.

Awaria układu hamulcowego stwarza niezwykle duże zagrożenie, zarówno dla właściciela pojazdu, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Najczęstszą przyczyną tego typu usterki może być korozja przewodu hamulcowego lub jego uszkodzenie. Niebezpieczną sytuacją jest także zbyt duże zużycie klocków hamulcowych, które podczas najechania na dziurę mogą wyskoczyć z zacisków i doprowadzić do uszkodzenia koła.

Równie częstymi problemami, na jakie wskazują kierowcy, są te związane z układem elektrycznym. Przyczyny tego typu awarii mogą być różne, a przez to ich dokładne zlokalizowanie może zająć więcej czasu niż zazwyczaj. Mogą to być przepalone bezpieczniki, spięcie w instalacji, ukryta wada fabryczna, czy rozładowany akumulator.

Równie kłopotliwe są awarie silnika. W tym przypadku zdarzają się jego zatarcia, zużycie paska rozrządu, czy uszkodzenie turbosprężarki, o którą sporo kierowców nie potrafi odpowiednio zadbać. Wszelkiego awarii silnika można jednak uniknąć dzięki odpowiedniemu dbaniu o jednostkę i regularne kontrole.

W wielu przypadkach uszkodzeniom samochodów można zapobiegać. Często wystarczy właściwie wykonany coroczny przegląd u dobrego specjalisty, który wykryje wszelkie niepokojące objawy. W dużej mierze to one następnie przekładają się na poważne awarie i niepotrzebny stres dla kierowcy, ale nieprzewidziane koszty.