5 lutego 2019

Kategoria:
Motoryzacja

Najczęstsze awarie samochodów ciężarowych

Samochody ciężarowe, choć są przeznaczone dla profesjonalistów, solidnie wykonane i przystosowane konstrukcyjnie do długich tras przy dużych obciążeniach, nie są niezniszczalne. Od czasu do czasu możemy zauważyć na poboczu zatrzymaną ciężarówkę. Co może być przyczyną awarii? Oto przegląd najczęściej pojawiających się usterek samochodów ciężarowych oraz ich przyczyn.

Uszkodzenia opon w samochodach ciężarowych

W sieci nie brakuje filmów, na których zobaczyć można, jak opona samochodu ciężarowego eksploduje, a jej fragmenty trafiają wprost pod koła innych pojazdów. Uszkodzenia opon znajdują się bardzo wysoko na liście przyczyn, dla których kierowca musi zatrzymywać pojazd. Niestety, trzeba tu powiedzieć, że bardzo często powodem uszkodzenia opony jest zaniedbanie – zbyt rzadka wymiana, wysoka eksploatacja, a przy tym nadmierne obciążenie pojazdu sprawiają, że ogumienie nie wytrzymuje.

Tak lekkie podejście do bezpieczeństwa kierowcy, innych użytkowników dróg oraz ładunku zdumiewa – mówi specjalista reprezentujący Auto Serwis Tosa. – Opona to jedyny element łączący samochód z nawierzchnią. Co więcej, każda godzina postoju jest bardzo kosztowna. Zaniedbania w kwestii serwisowania opon zemszczą się prędzej czy później i w najlepszym razie będą oznaczać stratę czasu, pieniędzy i nerwów.

Lepiej zatem nie ryzykować, regularnie serwisować opony samochodów ciężarowych i nie przekraczać maksymalnego obciążenia pojazdu. Odkładanie tego prędzej czy później przyniesie straty, jest to więc pozorna oszczędność.

Kłopotliwa elektryka w samochodach ciężarowych

Kolejnym punktem na liście częstych awarii samochodów ciężarowych jest elektryka. Temat równie rozległy, co instalacje w pojeździe, które w nowoczesnych modelach obsługują niemal każdy układ. W związku z tym, że elektryki i elektroniki jest tak dużo, a przy tym jest ona wrażliwa m.in. na wilgoć, zimno, wstrząsy czy przegrzanie, częstotliwość awarii nie jest niczym dziwnym. Co więcej, ponieważ spora część układów elektrycznych w samochodzie odpowiada za bezpieczeństwo, wiele z tych awarii może doprowadzić do unieruchomienia auta i wymusić wezwanie pomocy drogowej.

Elektryka samochodów ciężarowych, choć często się psuje, ma też swoje zalety. Przede wszystkim umożliwia błyskawiczne i trafne odnalezienie problemu oraz jego rozwiązania. Wystarczy komputer z odpowiednim oprogramowaniem, a samochód sam powie, co mu dolega.

Aby awarie zdarzały się jak najrzadziej i nie nawracały, warto znaleźć warsztat, który ma doświadczenie i zaplecze umożliwiające sprawną obsługę samochodów ciężarowych, m.in. wspomnianą diagnostykę komputerową. Ciężarówka, która od czasu do czasu znajdzie się w odpowiednich rękach, czy to przy okazji okresowych przeglądów, czy to z powodu awarii, będzie płatała mniej figli.