automatyczna skrzynia biegów
15 lutego 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Najczęstsze awarie automatycznych skrzyń biegów

Szarpanie, brak biegu wstecznego, niepokojące kontrolki – co się dzieje? Jeśli Twój samochód z automatyczną skrzynią biegów zaczyna szwankować, po pierwsze – nie wpadaj w panikę. Większość awarii da się naprawić i często nie są to bardzo wysokie wydatki. Warto jednak wiedzieć, jakie są najczęstsze awarie automatycznych skrzyni biegów i najważniejsze – jak im zapobiegać i zaradzić.

Automatyczna skrzynia biegów – awarie

Chociaż automatyka w samochodzie potrafi bardzo ułatwić życie, jest podatna na uszkodzenia jak wszystko inne. Nie znaczy to jednak, że pora przygotować się na ogromne wydatki czy, że są to awarie nieodwracalne.

Najczęstszym problemem jest wyciek oleju. Dlatego warto pamiętać, by co około 65-70 tys. km zmieniać go w przekładniach automatycznych i sprawdzać jego poziom w olejowej misce. Niski stan tej substancji może uszkodzić najdroższe części samochodowe, takie jak podkładki uszczelniające czy tarczki. Powodem wycieków są często uszkodzone uszczelniacze. Dlatego warto najpierw zapobiegać.

Wyciek oleju to niejedyna przyczyna awarii automatycznych skrzyni biegów – często jest to wina mechanicznych uszkodzeń. Poważne usterki to również brak biegu wstecznego, wysokich obrotów czy rozszczelnienie napędów. Przykładowo brak wstecznego może być spowodowany pęknięciem taśmy. W tym przypadku należy ją wymienić na nową. Jeśli zaś   skrzynia biegów szarpie, przyczyn może być więcej – nie tylko wyciek oleju, ale np. źle dobrana instalacja LPG.

Warto wiedzieć, że często uszkodzeniu ulega sprzęgło hydrokinetyczne w automacie. Może to być wina łożyska, czego efektem są metaliczne i nieprzyjemne dźwięki. Jeśli zaś czujesz woń spalenizny, przyczyną także może być niski poziom oleju w automatycznej skrzyni lub jego słaba jakość.

Wszelkie wstrząsy, brak płynności czy świecące się kontrolki na desce rozdzielczej powinny być dla kierowcy sygnałem ostrzegawczym. Co więc zrobić, jeśli masz do czynienia z którymkolwiek z wymienionych problemów?

Co zrobić w przypadku awarii automatycznej skrzyni biegów?

Jeśli więc masz jakiekolwiek problemy ze swoją skrzynią biegów, koniecznie skieruj swoje kroki do profesjonalnego warsztatu samochodowego. Samodzielne próby naprawy mogą się skończyć tragicznie – nieodwracalnymi uszkodzeniami. Jak mówi specjalista z firmy Auto Serwis Daniel Buda, nie warto też zwlekać z oddaniem auta do ostatniej chwili, gdyż wygeneruje to dodatkowe koszty i jeszcze większe uszkodzenia.

Prawdziwi fachowcy dokładnie zbadają problem i rozpoczną naprawy z użyciem profesjonalnego sprzętu. Warto postawić na renomowany zakład – zyskasz pewność, że Twój samochód jest w dobrych rękach.