Najczęstsze awarie autobusów
16 lipca 2018

Kategoria:
Motoryzacja

Najczęstsze awarie autobusów

Awarie autobusów i autokarów to bardzo poważny problem. Naprawa zepsutego autobusu to ogromny koszt oraz niedogodności dla samych pasażerów, którzy przez usterkę mogą spóźnić się do pracy, na samolot lub będą mieli przerwane wakacji. Autobusy jako środki lokomocji są codziennie intensywnie eksploatowane, są więc szczególnie narażone na pojawienie się w nich usterek. Jakie są najczęstsze awarie autobusów?

Awarie skrzyni biegów w autobusach komunikacji publicznej

Większość popularnych marek autokarów, które poruszają się po polskich drogach, cierpi z powodu złego funkcjonowania skrzyni biegów. Jej awaria lub zablokowanie się biegów niesie za sobą katastrofalne skutki. Awaria skrzyni biegów w autokarze trwale unieruchamia pojazd oraz uniemożliwia mu kontynuowanie zaplanowanej trasy przejazdu. Ponadto, autokar nie może samodzielnie dojechać do warsztatu, gdyż z powodu niedziałającej skrzyni biegów nie może się poruszać. Konieczne jest więc jego opróżnienie z pasażerów, podstawienie autokaru zastępczego oraz odholowanie zepsutego pojazdu do miejsca, w którym wykonany zostanie jego przegląd techniczny, a sama usterka usunięta. Awaria skrzyni biegów może wywierać negatywne skutki także na sam silnik pojazdu, który w jej wyniku może ulec trwałemu uszkodzeniu. Jest to więc nie tylko najczęstsza, ale i zarazem jedna z najbardziej uciążliwych oraz kosztownych do usunięcia awarii, które dotykają autobusy.

Awaria drzwi w autobusach komunikacji miejskiej

Kolejną, bardzo często spotykaną usterką w autobusach jest awaria drzwi w pojeździe. Współczesne autobusy to skomplikowane w budowie oraz obsłudze pojazdy, w których drzwi otwierają się elektronicznie, za pomocą przycisków dostępnych wyłącznie kierowcy. Podobnie, jak wszystkie elementy elektroniczne, tak i sterowanie drzwiami jest często narażone na awarie. W efekcie kierowca nie jest w stanie albo otworzyć drzwi na przystanku, co uniemożliwia jego pasażerom wejście na pokład oraz opuszczenie autobusu, albo ich zamknąć, co nie pozwala mu kontynuowanie pracy. Na szczęście konstruktorzy autobusów przewidzieli możliwość wystąpienia tego typu usterki oraz wyposażyli pojazdy w tzw. awaryjne otwieranie drzwi. Umożliwia ono otwarcie drzwi za pomocą specjalnej dźwigni oraz uwolnienie pasażerów z zepsutego autobusu. Nie zmienia to jednak faktu, że pojazd z zepsutymi drzwiami nie może kontynuować swojej pracy i musi udać się do warsztatu, gdzie usterka zostanie wyeliminowana. Warsztat powinien być z kolei przygotowany i doświadczony w tego typu usterkach, dlatego warto nie jechać do pierwszego z brzegu serwisu, a jedynie do tych sprawdzonych, takich jak na przykład opolski Bus-Service. Takie warsztaty poradzą sobie z każdym rodzajem usterki.