auta dostawcze wynajem
25 października 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Nabycie auta dostawczego – zakup czy wynajem?

Wiele firm prowadzi swoją działalność, wykorzystując samochody dostawcze. Jeśli branża, w której działasz, wymaga od Ciebie przewozu ładunków, z pewnością zależy Ci na tym, by dysponować odpowiednio dobraną flotą pojazdów. Jednak, zanim zdecydujesz się na zakup nowego samochodu dostawczego, zastanów się nad opcją wynajmu pojazdu. W niektórych sytuacjach może być to bardziej opłacalne rozwiązanie.

Zalety zakupu auta

Zalety dysponowania własnym samochodem dostawczym z pewnością dostrzegą ci przedsiębiorcy, których działalność opiera się na regularnym transportowaniu ładunków. Koszty samochodu, który jest eksploatowany na co dzień, stosunkowo szybko się amortyzują. Ponadto możesz dysponować pojazdem zawsze wtedy, kiedy tego potrzebujesz. Zakup to korzystna opcja dla firm transportowych, przeprowadzkowych, kurierskich oraz wszelkich przedsiębiorstw, gdzie transport odbywa się w sposób ciągły. Jeśli nie jesteś zdecydowany na poniesienie jednorazowego wydatku, możesz wybrać opcję leasingu lub wynajmu długoterminowego.

Jeśli kupujesz samochód dostawczy, zastanów się także, czy korzystniejsze będzie nabycie nowego pojazdu, czy wybór auta używanego. Drugi wariant z pewnością wiąże się z mniejszymi kosztami. Zwróć jednak uwagę, że busy dostawcze to samochody do zadań specjalnych. Jeśli samochód był wykorzystywany przez dłuższy czas, jego stan techniczny wymaga skrupulatnego sprawdzenia.

Zalety wynajmu

Nie każdy przedsiębiorca jest gotowy ponieść koszty związane z zakupem nowego pojazdu. Szczególnie jeśli nie działa w branży bezpośrednio związanej z transportem. Jeżeli potrzeba skorzystania z auta pojawia się tylko raz na jakiś czas, korzystniejszym rozwiązaniem może być wynajem samochodu dostawczego. Wypożyczalnie oferują wiele różnych modeli dostawczaków, dzięki temu możesz wybrać pojazd, który najlepiej będzie odpowiadał Twoim potrzebom.

Plusem wynajmu auta jest także to, że nie musisz podejmować decyzji na wiele lat związanej z parametrami pojazdu. Jeśli twoje potrzeby transportowe i ilość przewożonego ładunku są zmienne, za każdym razem możesz dobrać do nich optymalny wariant samochodu. Wypożyczenie to także ograniczenie kosztów i brak konieczności ponoszenia jednorazowego wydatku w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wypożyczalnie oferują pojazdy na dowolny czas, więc sam ustalasz, jak długo będziesz chciał korzystać z auta.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto przeanalizować zalety każdego rozwiązania. Wybór powinien być uzależniony przede wszystkim od częstotliwości przejazdów oraz Twoich możliwości finansowych. Opcja wynajmu samochodu dostawczego może być korzystna dla osób rozpoczynających działalność.