chłodnica
18 stycznia 2022

Kategoria:
Motoryzacja

Na jakie kwestie należy zwrócić szczególną uwagę przy dorabianiu chłodnic?

Nowoczesne silniki pojazdów wymagają chłodzenia wodą. Awarie układu chłodzenia mogą szybko doprowadzić do poważnego uszkodzenia układu napędowego. Tymczasem układ chłodzenia w aucie narażony jest na duże obciążenia. Latem musi utrzymywać silnik w optymalnym zakresie temperatur nawet przy wysokich temperaturach, a zimą nie może oblodzić się nawet w ekstremalnych warunkach. Na co zwrócić uwagę przy dorabianiu chłodnic? Podpowiadamy.

Czym jest chłodnica wody?

Chłodnica należy do tzw. „dużego obwodu chłodzącego”, czyli części, która jest włączana dopiero po osiągnięciu określonej temperatury wody chłodzącej za pomocą termostatu. To element, przez który duża część ciepła z wody chłodzącej jest odprowadzana do otaczającego powietrza. W tym celu gorący płyn chłodzący jest prowadzony przez rurę otoczoną żebrami, przez które odprowadzane jest ciepło. Chłodnica znajduje się zwykle z przodu komory silnika i znajduje się między dwoma reflektorami, bezpośrednio za kratką.

Osłona chłodnicy chroni ją przed szorstkimi odpryskami kamieni i wpływami zewnętrznymi. Niemniej w pewnych okolicznościach odłamki kamieni mogą uderzyć i uszkodzić chłodnicę. Ponadto może ona pęknąć, jeśli zamarznie woda chłodząca.

Na co zwrócić uwagę przy dorabianiu chłodnicy?

Przy dorabianiu chłodnicy należy zwrócić szczególną uwagę na:

  • położenie czujnika temperatury, który jest połączony z wentylatorem,
  • wentylator jest przykręcony do chłodnicy, dlatego ważne jest też jej odpowiednie dopasowanie kształtem wlotu,
  • wielkość i wymiary chłodnicy,
  • materiał chłodnicy (miedz, aluminium),
  • umiejscowienie korka spuszczania wody,
  • rozmiar gwintu i rodzaju czujnika,
  • rozmiar króćców (przyłączy).

Starsze modele samochodów były wyposażone w chłodnice wykonane z miedzi, obecnie auta mają zazwyczaj aluminiowe chłodnice. Bardzo istotną kwestią jest więc dobór właściwego materiału, który występował w danym modelu samochodu pierwotnie.

Przy dorabianiu chłodnicy do auta istotne jest również odpowiednie dopasowanie do jej wymiarów, jakie miała oryginalna część samochodu – zbyt mały lub duży element nie będzie mógł być poprawnie dołączony do całości systemu chłodzenia auta.

Podczas dorabiania chłodnicy należy zwrócić uwagę również na kilka niewielkich, choć bardzo istotnych elementów. Ich dopasowanie ocenić może jedynie fachowiec działający w tej branży od lat, taki jak specjalista z firmy Sadło Chłodnice. Wieloletnie doświadczenie w usługach z tego zakresu pozwala mu na idealne skonfigurowanie podzespołu do danego modelu samochodu.