wynajem motocykla z OC
14 stycznia 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Na czym polega wynajem motocykli z OC?
5 (100%) / 1 głosów

Na czym polega wynajem motocykli z OC?

Wypadki drogowe nie wybierają – stłuczka czy poważniejsza kolizja może przytrafić się każdemu kierowcy. Jeżeli na ich skutek motocykl wymaga dłuższej naprawy, jest to niekiedy bardzo kłopotliwe dla jego właściciela. Dzieje się tak zwłaszcza w sytuacji, kiedy jest on środkiem transportu wykorzystywanym do dojazdów do pracy. Jednak istnieje rozwiązanie tego problemu – jest nim wynajem motocykla z OC sprawcy wypadku.

Przepisy prawa a wynajem motocyklu z OC sprawcy

Obecnie istnieje obowiązek, aby wszyscy właściciele pojazdów regularnie opłacali ubezpieczenie OC. Dotyczy to także kierowców motocykli. Jego wykupienie gwarantuje, że to ubezpieczyciel zapłaci za szkody, które zostaną wyrządzone przez właściciela pojazdu, jeżeli spowoduje on wypadek.

Artykuł 361 Kodeksu cywilnego jasno mówi o tym, że ubezpieczyciel musi także pokryć koszty związane z wynajęciem motocykla zastępczego przez poszkodowanego kierowcę. Jest to dobra wiadomość dla tych, których pojazd po wypadku nie nadaje się do użytku i musi na dłużej pozostać w warsztacie. Dla wielu osób motocykl jest niezbędnym na co dzień środkiem transportu, a jego brak byłby niezwykle dotkliwy. Dlatego w tej sytuacji warto zdecydować się na wynajem pojazdu z OC sprawcy.

Wynajęcie motocykla z OC sprawcy nie wymaga dopełnienia wielu formalności. Zastępczy pojazd jest udostępniany poszkodowanemu w wypadku na czas potrzebny na naprawę jego motocykla. Dzięki temu kierowca ma zapewniony środek transportu, który jest mu niekiedy niezbędny do wykonywania obowiązków zawodowych” – mówi ekspert z firmy ABACUS MOTORCYCLES RENTAL.

W jaki sposób można wynająć motocykl z OC sprawcy?

To, jak niewiele formalności należy dopełnić przed wynajęciem motocykla z OC sprawcy, zdziwi niejednego kierowcę. Firmy zajmujące się wypożyczaniem tych pojazdów dbają, aby cała procedura była jak najmniej kłopotliwa dla poszkodowanego.

Dokumentem, który należy dostarczyć do firmy wynajmującej motocykle z OC, jest oświadczenie sprawcy. Musi on w nim przyznać to, że spowodował szkodę, w wyniku której został uszkodzony pojazd. Następnie podpisywana jest umowa najmu motocykla. Aby ułatwić załatwianie formalności, podpisuje się także umowę cesji. Dzięki niej możliwy jest tak zwany bezgotówkowy wynajem motocykla zastępczego. W praktyce oznacza to, że poszkodowany kierowca nie dostaje środków na pojazd zastępczy, a otrzymuje je bezpośrednio firma wynajmująca motocykl. Jest to spore ułatwienie dla poszkodowanych, którzy nie dysponują gotówką na wypożyczenie pojazdu we własnym zakresie.