6 grudnia 2018

Kategoria:
Motoryzacja

Na czym polega regeneracja wtryskiwaczy w silniku diesla?

Prawidłowa praca silnika diesla zależy przede wszystkim od sprawnego układu wtryskowego. Raz na jakiś czas wszystkie wtryski powinny zostać poddane regeneracji, aczkolwiek należy mieć świadomość, że usługa ich wymiany na nowe, dokonywana w Autoryzowanych Stacjach Obsługi, kosztuje nawet kilkanaście tysięcy złotych. Na szczęście istnieje wiele firm, które wyspecjalizowały się w regeneracji wtryskiwaczy w silniku diesla. W naszym artykule wyjaśniamy, na czym polega cały proces.

Rodzaje układów common rail

Układy wtryskowe przez ostatnie lata przeszły rewolucję technologiczną. Niestety, w tym czasie spadła również ich niezawodność. Najmniej awaryjne systemy wtrysku oleju napędowego były montowane kilkanaście lat temu; głównym w nich elementem była rozdzielaczowa pompa wtryskowa. Obecnie najpowszechniejszym układem jest common rail, w którym paliwo jest gromadzone we wspólnym przewodzie i rozdzielane do dysz wtryskowych pod dużym ciśnieniem. Wśród układów common rail wyróżnia się dwa rodzaje – II generację z wtryskiwaczami elektromagnetycznymi oraz III generację z wtryskiwaczami piezoeletrycznymi, która cechuje się mniejszą ilością ruchomych części, niższą masą, krótszym czasem przełączania i dokładniejszym dawkowaniem paliwa.

Naprawa tylko w solidnym serwisie

Regeneracja wtryskiwaczy w silniku diesla jest zawsze opłacalna – koszt kompleksowej naprawy czterech elementów wynosi tyle, co zakup jednego nowego. Należy jednak przeprowadzić ją w solidnym warsztacie, jakim jest Dispol, który oferuje profesjonalną i kompleksową naprawę wtryskiwaczy zarówno samochodów osobowych, jak i dostawczych, ciężarowych, maszyn rolniczych oraz budowlanych. Przed demontażem wtryskiwaczy sprawdzane są one pod kątem elektrycznym oraz poddawane próbie przelewowej, dzięki czemu bez ich wyjmowania można potwierdzić usterkę lub ją wykluczyć.

Jak przebiega regeneracja wtryskiwaczy w silniku diesla?

W trakcie regeneracji wymienia się uszkodzone elementy, takie jak: zaworki czy końcówki, na nowe i oryginalne, a także wykonuje pomiary działania wtryskiwacza na specjalnym urządzeniu, któremu nadaje się kod. Wprowadzony do sterownika, będzie mógł precyzyjnie dozować paliwo. Kodowanie jest czynnością, która sprawia, że nie należy samodzielnie demontować i montować zregenerowanych już wtryskiwaczy – lepiej zdać się na wiedzę i doświadczenie specjalistów w tej dziedzinie. Sama naprawa nie trwa długo, ponieważ przeważnie już następnego dnia zregenerowane wtryskiwacze są gotowe do odbioru.