regeneracja silnika
25 września 2019

Kategoria:
Motoryzacja

Na czym polega proces regeneracji silników

Nie da się ukryć, iż najważniejszą częścią w każdym pojeździe jest jego silnik. Długotrwałe, intensywne użytkowanie samochodu, maszyny rolniczej czy innego pojazdu sprawia jednak, że silnik stopniowo zużyciu. W takiej sytuacji kierowca może zdecydować się na zakup nowej części lub regenerację silnika. Dlaczego warto zdecydować się na to drugie rozwiązanie i na czym to polega?

Regeneracja silników – cele i zastosowanie

Nawet najlepszej jakości silnik z czasem pracuje coraz gorzej, co przekłada się na mniejszy komfort  jazdy i przyczynia się do obniżenia bezpieczeństwo na drodze. W trakcie eksploatacji pojazdu, na skutek działania czynników termicznych i siły mechanicznej, zwłaszcza tarcia, dochodzi do zużycia i osłabienia poszczególnych podzespołów silnika. W skrajnych przypadkach dochodzi do poważnych, uszkodzeń elementów silnika. Wytarte zostają m. in. wały korbowe, głowica ulega rozszczelnieniu, pojawiają się usterki bloków czy tulei cylindrowych. Zużycie i awaria silnika stawia kierowcę przed koniecznością zakupu nowego silnika lub naprawy starego. Koszt zakupu nowego silnika jest jednak bardzo wysoki i często po prostu nieopłacalny. Przy zakupie używanej jednostki napędu, nie można mieć stuprocentowej pewności co do jej stanu technicznego. Z tego powodu warto zdecydować się na remont silnika.

Regeneracja silników obejmuje naprawę poszczególnych podzespołów, dążąc przy tym do odtworzenia ich pierwotnej konstrukcji. – Mówi przedstawiciel firmy JURGAL z Mikołowa. – W tym celu wykorzystuje się różne techniki, m. in. spawania, honowania, szlifowania i innych działań z zakresu obróbki skrawaniem. Końcowym efektem profesjonalnej regeneracji powinno być przywrócenie silnikowi pełnej sprawności i zagwarantowanie, by działał jak nowy.

Regeneracji można poddawać silniki w różnych typach pojazdów, m. in. w samochodach osobowych, ciężarowych, sportowych, dostawczych, a nawet zabytkowych. Oprócz tego często regeneruje się silniki w maszynach rolniczych i budowlanych.

W jaki sposób regeneruje się silniki?

Na czym dokładnie polega regeneracja silników? W pierwszej kolejności silnik jest rozbierany i dokładnie czyszczony, np. przy pomocy myjki ultradźwiękowej. Następnie dochodzi do przeglądu i weryfikacji uszkodzonych elementów pod kątem możliwości przeprowadzenia ich regeneracji bądź też konieczności wymiany na nowe. Regeneracja silnika przeważnie obejmuje działania w obrębie podzespołów, takich jak:

  • Głowice – nieszczelne głowice podlegają procesowi spawania, wymienia się gniazda zaworowe i regeneruje prowadnice zaworowe. Następnie odbywa się szlifowanie zaworów i planowanie powierzchni głowicy.
  • Wały korbowe – regeneracja tego podzespołu polega na szlifowaniu wału i polerowaniu jego czopów, możliwa jest również ich odbudowa poprzez napawanie. Wyszlifowane wały korbowe zostają następnie dokładnie wyważone.
  • Korbowody – naprawa korbowodów obejmuje regenerację stopy oraz główki, a także wyważeniu.
  • Tuleje cylindrowe – cylindry poddaje się roztaczaniu, a następnie honowaniu.
  • Bloki silnika – regeneracja to przede wszystkim osiowanie łoża bloku, planowanie powierzchni. 

Kompleksowa i profesjonalna regeneracja silnika to oszczędność pieniędzy, a przede wszystkim pewność co do pełnej sprawności jednostki napędowej, a tym samym bezpieczeństwa poruszania się pojazdem.