komputterowa-diagnostyka-samochodu
26 kwietnia 2018

Kategoria:
Motoryzacja

Na czym polega komputerowa diagnostyka samochodu?

Współczesne metody naprawy samochodów nie muszą się już wiązać z pracochłonnym demontażem poszczególnych części auta, który zajmuje wiele czasu i nierzadko wiąże się z wysokimi kosztami. Obecnie coraz bardziej popularna staje się komputerowa diagnostyka samochodu, czyli szybki i bardzo dokładny sposób na zdobycie informacji o stanie technicznym danego pojazdu i występujących w nim ewentualnych usterkach.

Komputerowa diagnostyka samochodu

Współczesne samochody wyposażone są w specjalny komputer, który ma za zadanie sterowanie różnymi podzespołami oraz silnikiem i odpowiada za ich prawidłowe funkcjonowanie. W obecnych czasach każdy warsztat samochodowy powinien posiadać urządzenia do komputerowej diagnostyki samochodu. Niestety nie wystarczy posiadać komputer, trzeba również mieć odpowiednie oprogramowanie. W starszych autach wystarczyło posiadać tzw. tester i wszystkie marki samochodów można było zdiagnozować. Obecnie każda marka ma specjalny program do komunikacji z komputerem samochodu. Jedynie autoryzowany przedstawiciel danej firmy posiada oprogramowanie legalne. Przykładem tutaj może być zakład  Auto-Moto z Torunia, który posiada niezbędny sprzęt do diagnostyki samochodu.

Należy pamiętać, że prawidłowa interpretacja kodów i ustalenie odpowiedniego sposobu naprawy pojazdu wymaga szerokiej wiedzy specjalistycznej.

Ważne informacje

Czego możemy dowiedzieć się po przeprowadzeniu komputerowej diagnostyki samochodu?

Obecnie produkowane auta są wyposażone w tzw. komputery pokładowe. Komputery te służą do sterowania silnikiem i jego sprzętem oraz innymi podzespołami w samochodzie. Zbierają one również informacje na temat eksploatacji oraz informują nas o uszkodzeniach lub innych zdarzeniach w czasie jazdy. W związku z tym jeżeli zdarzy się nam jakaś usterka, mechanik podłączając komputer do naszego auta ma możliwość szczegółowego umiejscowienia danego uszkodzenia, jak również prześledzenia historii usterek wcześniejszych.

Dzięki temu istnieje możliwość szybkiego odnalezienia uszkodzonej części oraz jej naprawy lub wymiany.

Tak jak w innych dziedzinach gospodarki komputery znajdują coraz większe zastosowanie, także i w przypadku motoryzacji należy spodziewać się rozwoju komputeryzacji. Wydaje się to słuszne gdyż sterowanie podzespołami samochodu przez komputery powoduje, iż stają się one bezpieczniejsze i coraz bardziej ekologiczne.

Zalety

Niewątpliwą zaletą komputerowej diagnostyki samochodu jest fakt, że pozwala ona na wykrycie wszelkich usterek i nieprawidłowości bez potrzeby demontażu auta i poszczególnych jego elementów. Ponadto cały proces odbywa się  bardzo szybko i nie występuje tu ryzyko pomyłki. Może to znacznie usprawnić proces naprawy i zminimalizować jego koszty.