smarowanie wielopunktowe dzialanie zastosowanie
12 sierpnia 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Na czym polega idea smarowania wielopunktowego?

Smarowanie wielopunktowe to, obok smarowania progresywnego, jeden z najczęściej stosowanych systemów smarowania automatycznego. Układ wielopunktowy wyposażony jest w pompę centralną obsługującą punkty smarowania znajdujące się w bliskiej odległości od siebie. Jaka jest zasada działania smarowania wielopunktowego i gdzie wykorzystuje się tą metodę?

Smarowanie wielopunktowe – co to takiego?

Smarowanie wielopunktowe to wydajny system pozwalający na smarowanie do 35 punktów smarowania. Wykorzystuje się w nim smarownice elektromechaniczne, które wytwarzają ciśnienie doprowadzające smar lub olej do wszystkich punktów. Złożone systemy wyposaża się w automatyczny dozownik odpowiedzialny za precyzyjne i równomierne dawkowanie środka smarnego.

Wielopunktowe układy smarowania zastępują układy jednopunktowe wtedy, gdy ciśnienie aplikacji smaru jest wysokie. Dzięki smarownicom wielopunktowym możliwa jest kontrola ilości aplikowanego środka smarnego i doprowadzanie smaru do wielu punktów smarowych jednocześnie.

Gdzie wykorzystywane jest smarowanie wielopunktowe?

Smarowanie wielopunktowe znajduje zastosowanie m.in. w przemyśle górniczym, motoryzacyjnym, stalowym, hodowlanym i papierniczym. Wielopunktowo smaruje się łożyska, prowadnice, silniki elektryczne, przekładnie, śruby kulowe, pompy i napędy wentylatorów. Układy wielopunktowe znajdziemy więc w maszynach budowlanych, rolniczych, prasach, ciężarówkach i młotach kuźniczych.

Zalety smarowania wielopunktowego

Systemy wielopunktowe są proste w budowie i instalacji. Komponenty do skonstruowania układu można nabyć np. w firmie Układy Centralnego Smarowania, która świadczy profesjonalne doradztwo w zakresie zakupu części lub całych układów smarowania. Do samodzielnej obsługi systemów wielopunktowych nie jest wymagane dodatkowe szkolenie, a wszelkie prace można wykonać samemu, co pozwala na znaczne oszczędności czasu i środków.

Wielopunktowe układy smarowania można wykorzystywać halach maszynowych o małej i średniej wielkości. Systemy wielopunktowe są wysoce efektywne, wygodne i ekonomiczne. Zostały stworzone z myślą o wydajnym smarowaniu nawet trudno dostępnych miejsc. W zależności od wybranego modelu, smarownice zasilają punkty smarne znajdujące się w odległości do 20 metrów. Częstotliwość cyklu urządzenia może być programowana i dopasowana do aktualnych potrzeb. Scentralizowanie systemu pozwala na oszczędność środka smarnego oraz łatwą kontrolę układu. Zastosowanie automatycznych układów smarowania wydłuża czas eksploatacji maszyn oraz zwiększa ich żywotność.