diagnostyka komputerowa pojazdow
6 marca 2022

Kategoria:
Motoryzacja

Na czym polega diagnostyka komputerowa pojazdów?

Każda nowoczesna stacja diagnostyczna i serwisowa powinna być wyposażona w stanowisko do diagnostyki komputerowej. Dzięki temu mechanicy i diagności dysponować mogą znakomitym narzędziem, które umożliwia szybką ocenę stanu technicznego pojazdu, a także natychmiastowe zlokalizowanie ewentualnej awarii. Warto więc, wybierając się na stację obsługi samochodów wiedzieć, na czym polega diagnostyka komputerowa pojazdów?

Na czym polega diagnostyka komputerowa pojazdów?

Niemal każdy współczesny samochód wyposażony jest w komputer odpowiedzialny za sterowanie jednostką napędową i podzespołami, a także w specjalne złącze, które służy do podłączenia interfejsu. Samochodowa diagnostyka komputerowa polega więc na podłączeniu specjalnego komputera diagnostycznego, zwanego także testerem diagnostycznym do komputera sterującego samochodem. Czynność ta pozwala zdobyć wiedzę na temat aktualnej kondycji pojazdu i wykryć wszystkie parametry odbiegające od standardowych. Umożliwia także zlokalizowanie usterki oraz szybkie rozpoznanie jej przyczyny bez konieczności demontażu i naruszania jakichkolwiek elementów samochodu.

Co daje diagnostyka komputerowa?

Po połączeniu systemu pokładowego pojazdu z zewnętrznym urządzeniem komputerowym i uruchomieniu diagnostyki na ekranie komputera diagnostycznego pojawia się lista błędów w postaci kodów. Dzięki temu badaniu można szybko i precyzyjnie zlokalizować usterki i wszelkie nieprawidłowości pracy podzespołów auta. W znacznym stopniu przyspiesza to naprawę i eliminuje czasochłonne poszukiwania przyczyn awarii pojazdu. Mechanicy natychmiast mogą przystąpić do naprawy, co w bardzo dużym stopniu skraca czas serwisu. Jak przekonują pracownicy działającej w rejonie Konstantynowa Łódzkiego, Lutomierska, Łodzi i Aleksandrowa Łódzkiego Stacja Kontroli Pojazdów KROS, diagnostyka komputerowa jest niezwykle dokładnym badaniem, które jest w stanie wykryć wszystkie usterki w elektronicznych podzespołach samochodu.

Diagnostyka komputerowa podczas badania technicznego pojazdów

Wyeliminowanie podczas obowiązkowych badań technicznych pojazdów o złym stanie technicznym ma zasadnicze znaczenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Doskonałym narzędziem, umożliwiających wykrywanie różnego typu usterek i odstępstw od norm jest diagnostyka komputerowa. Pomaga diagnostom w szybki i sprawny sposób ocenić stan techniczny pojazdu. Dokładna diagnostyka komputerowa daje także możliwość kierowcom upewnienia się, że ich samochód jest w dobrej kondycji technicznej, a podróż nim będzie bezpieczna.