diagnostyka komputerowa aut ciężarowych
21 stycznia 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Na czym polega diagnostyka komputerowa aut ciężarowych?
5 (100%) / 2 głosów

Na czym polega diagnostyka komputerowa aut ciężarowych?

Każdy kierowca, także zawodowy, jeżdżący na co dzień samochodem ciężarowym, spotkał się z problemem wyświetlających się kontrolek na desce auta. Pojawiają się one w sytuacji, gdy coś niedobrego dzieje się z autem, np. kiedy spaliła się żarówka lub spadł poziom oleju. Warto sprawdzić, jaki mechanizm za to odpowiada. To komputer pokładowy ułatwiający diagnostykę pojazdu. Jak jest ona prowadzona? Dowiedz się więcej.

Komputer pokładowy – co warto o nim wiedzieć?

Komputer pokładowy jest odpowiedzialny za kontrolę i monitorowanie pracy poszczególnych układów znajdujących się w samochodzie ciężarowym. Dzięki niemu można zdiagnozować, co w samochodzie w danej chwili nie pracuje tak, jak powinno. W efekcie powstania nieprawidłowości na desce rozdzielczej podświetlają się kontrolki wskazujące błędy. Kiedy się pojawią, auto warto poddać diagnostyce komputerowej. Pozwoli ona ustalić przyczyny problemów. Jest przeprowadzana w profesjonalnych serwisach zajmujących się naprawą pojazdów ciężarowych.

Jak przebiega diagnostyka komputerowa?

Cały proces diagnostyki komputerowej polega na tym, że do odpowiedniego gniazda w pojeździe podpina się złącze, które umożliwia połączenie auta ciężarowego z komputerem diagnostycznym. Dzięki temu informacje z komputera pokładowego, zawierające dane na temat parametrów działania wszystkich układów, są przesyłane do specjalistycznego oprogramowania. To pozwala je porównać z wartościami wskazywanymi przez producentów i określić, na czym polegają nieprawidłowości.

Na monitorze komputera, do którego podpięto auto, wyświetlają się kody błędów oraz wszelkie nieprawidłowości w parametrach. Dzięki temu ekspert może w prosty sposób określić, co jest przyczyną usterki. W taki sposób można sprawdzić różne elementy: od wtrysków aż po silnik.

Jakie są zalety diagnostyki i gdzie ją wykonać?

Według pracownika firmy ETSerwis, która zajmuje się naprawą, diagnostyką i bieżącą obsługą wszystkich marek pojazdów ciężarowych, dostawczych i naczep, największymi zaletami diagnostyki są:

  • możliwość szybkiego i celnego określenia, jaka usterka wystąpiła samochodzie ciężarowym;
  • brak konieczności rozkręcania samochodu w poszukiwaniu źródła problemów.

W efekcie naprawa samochodu jest krótsza, mniej kosztowna, a pojazd może szybciej wrócić na trasę.

Diagnostyka komputerowa powinna zostać przeprowadzona w każdej sytuacji, kiedy zauważy się nawet niewielkie nieprawidłowości w funkcjonowaniu samochodu ciężarowego, co wskażą odpowiednie kontrolki. Trzeba ją wykonać przy użyciu profesjonalnego sprzętu w sprawdzonym serwisie.