czyszczenie turbosprezarek
9 czerwca 2016

Kategoria:
Motoryzacja

Na czym polega czyszczenie turbosprężarek?

Czyszczenie turbosprężarki to ciekawa alternatywa w sytuacji, gdy nie jest konieczna wymiana bądź regeneracja całej turbiny. Zasada ta dotyczy zwłaszcza konstrukcji wyposażonych w zmienną geometrię łopatek VNT.

Niekiedy zdarza się, że turbosprężarka odmawia posłuszeństwa, a samochód zaczyna działać w tzw. trybie awaryjnym. Często winna temu jest nie tyle wada konstrukcyjna czy uszkodzenie turbiny, co jej zaburzone funkcjonowanie, wskutek występujących zabrudzeń. Istotne jest zwłaszcza poprawne funkcjonowanie układu podciśnieniowego, który w bezpośredni sposób wpływa na pracę zmiennej geometrii turbosprężarki.

Jak czyścić?

Turbosprężarki są czyszczone przy wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii. Każdy, dobrze wyposażony serwis turbosprężarek (tego typu miejscem jest np. warszawski serwis STS TURBO) jest zaopatrzony m.in. w wannę ultradźwiękową oraz myjkę wysokociśnieniową. W razie potrzeby, poza czyszczeniem wykonuje się również wymianę pierścienia kierownicy zmiennej geometrii wraz z rolką prowadzącą.

Ultradźwięki kluczem do sukcesu

Proces czyszczenia turbosprężarki jest stosunkowo prosty i w dużej części zmechanizowany – wymaga jednak specjalistycznego podejścia osób, obsługujących sprzęt myjący. Demontowane elementy turbosprężarki mocuje się do uchwytów w koszu myjki ultradźwiękowej. Dobrze, jeśli myjka jest zaopatrzona w funkcję przemiatania częstotliwości oraz w cyfrową regulację ekstremalną, umożliwiającą stałą pracę ultradźwięków – na równym poziomie mocy, niezależnie od poziomu kąpieli, temperatury i liczby mytych detali. Dzięki temu zachowany jest odpowiedni rozkład ultradźwięków w wannie, a zmniejszeniu ulega tzw. korozja kawitacyjna.

Preparaty czyszczące

Sam sprzęt nie świadczy o sukcesie. Równie istotne jest stosowanie odpowiednich preparatów czyszczących, dobranych do detali turbiny. Profesjonalne serwisy turbosprężarek dbają o jakość środków myjących, przestrzegając terminów ich wymiany. Wobec powierzchni metali łatwo ulegających korozji, używa się płynów czasowo zabezpieczających czyszczoną powierzchnię. Preparaty powinny również zachować stabilność parametrów w myjkach ultradźwiękowych. Dzięki temu cały proces czyszczenia ultradźwiękiem przebiega bez przeszkód, a turbosprężarka wygląda jak nowa.