czyszczenie-klimatyzacji-samochodowej
8 czerwca 2018

Kategoria:
Motoryzacja

Na czym polega czyszczenie klimatyzacji?
5 (100%) / 1 głosów

Na czym polega czyszczenie klimatyzacji?

Czyszczenie klimatyzacji w samochodzie to coś, o czym nie zawsze pamiętamy. Wydaje nam się, że skoro klima pracuje, nic z nią nie trzeba zrobić. Takie myślenie jest oczywiście błędne! Układ klimatyzacji wymaga nieco zainteresowania, jeżeli chcemy cieszyć się komfortowymi warunkami podróżowania. Jest kilka sposobów, które pozwalają usunąć z układu grzyby i bakterie. Poznajmy je wszystkie.

Czyszczenie klimatyzacji – podstawowe informacje

Zacznijmy od podstawowych informacji na temat klimatyzacji. Kiedy i gdzie należy ją przeprowadzać? Zaleca się serwisowaniu układu klimatyzacji raz do roku i najlepiej jest to wykonać w profesjonalnych warsztatach samochodowych. Wiele osób zadaje pytanie: Dlaczego tak często?

Przez rok czasu w urządzeniu chłodniczym może nagromadzić się wystarczająco dużo zanieczyszczeń, które będą negatywnie oddziaływać na nasze zdrowie, a w szczególności na układ oddechowy osób starszych i dzieci.

Bakterie i grzyby lubią wilgoć, dlatego nie da się uchronić kanałów wentylacyjnych przed zagnieżdżeniem się w nich nieproszonych gości. Jedynym ratunkiem jest regularne odgrzybianie klimatyzacji – wyjaśnia nasz ekspert z serwisu VOLVO AB CAR.

Jakie metody są tutaj zalecane?

Sposoby czyszczenia klimatyzacji

Usuwanie grzybów i bakterii oraz nieprzyjemnego zapachu z klimatyzacji jest możliwe na trzy sposoby:

  • ozonowanie klimatyzacji – skuteczny i bezpieczny sposób czyszczenia z układu klimatyzacji i wnętrza samochodu. Ozonowanie nie tylko zabija bakterie, wirusy, roztocza i pleśń, ale też eliminuje nieprzyjemne zapachy i neutralizuje alergeny. Na czym polega? Przede wszystkim wykorzystuje ozon, czyli aktywny tlen o silnych właściwościach odkażających, 50 razy skuteczniejszy od chloru. Za pomocą generatora ozonu wpuszczamy ozon do układu klimatyzacji, który krąży również po całym wnętrzu samochodu i pozbywa się wszystkich zanieczyszczeń. Co ważne, po ozonowaniu należy dokładnie wywietrzyć samochód,
  • ultradźwiękowe czyszczenie klimatyzacji – jego zaletą jest skuteczność nawet w przypadku mocnego zanieczyszczenia układu, który nie był odgrzybiany przez długi czas. Polega na rozpyleniu skondensowanego detergentu za pomocą specjalnego urządzenia, a następnie wytwarzaniu ultradźwięków o częstotliwości 1,7 Hz, które rozbijają płyn do postaci mgiełki o średnicy kropel koło 5 mikronów. Dzięki temu detergent może znacznie skuteczniej dotrzeć do każdego miejsca układy klimatyzacji, odgrzybiając ją, a jednocześnie czyszcząc wnętrze samochodu. Preparat pokrywa odkażone powierzchnie, tym samym  utrudniając rozwój kolejnych pasożytów,
  • chemiczne odgrzybianie klimatyzacji – wykorzystuje środki chemiczne, aplikowane za pomocą rurki skraplacza do układu wentylacji. Cały zabieg trwa około 15 minut, a następnie należy odczekać kolejne 15-20 minut, aby preparat zaczął działać. Ostatnim krokiem jest uruchomienie klimatyzacji na niskiej prędkości, by wydmuchać pozostałości środka z czyszczone układu.

Można też spróbować samodzielnie czyścić klimatyzację, jednak dla osiągnięcia najlepszych efektów, najlepiej jest powierzyć to zadanie profesjonalistom.