auto detailing
19 lipca 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Na czym polega auto detailing?

Wielu kierowców chciałoby, aby ich samochody wyglądały jak nowe, nawet jeśli nie zostały właśnie kupione w salonie. Doprowadzeniu pojazdów do takiego stanu służy auto detailing. Z tej usługi mogą skorzystać właściciele samochodów zarówno używanych, jak i nowych. Sprawdź, czym dokładnie jest auto detailing, jakie zabiegi się na niego składają i gdzie się go wykonuje.

Lepszy wygląd, wyższa cena 

Widziałeś kiedyś samochód, który wyglądał jak nowy, a miał już swoje lata? Niewątpliwie takie auto robi duże wrażenie. Zastanawiasz się pewnie, co stoi za takim wizerunkiem używanego pojazdu. Odpowiedź jest prosta: to prawdopodobnie auto detailing. Ten proces polega na takich działaniach pielęgnacyjnych i konserwacyjnych, które sprawiają, że samochód rzeczywiście prezentuje się tak, jakby właśnie opuścił salon. Co ważne, można mu poddać zarówno auta mocno eksploatowane, używane, jak i nowe, np. te z niewielkimi rysami spowodowanymi choćby transportem. Auto detailing obejmuje nie tylko karoserię pojazdu, ale też jego wnętrze. Oprócz tego, że stanowi doskonały sposób na renowację auta, to jeszcze bezpośrednio wpływa na zwiększenie jego wartości rynkowej. Nie można mylić go z usługami, które oferują standardowo myjnie samochodowe. Auto-detailing wykonuje się w specjalnych salonach. Jednym z nich jest Deep Shine Detailing ze Szczecina.

Jakie działania składają się na auto detailing? 

Tym, co najbardziej rzuca się w oczy i w największym stopniu decyduje o prezencji samochodu jest wygląd jego karoserii. Jednocześnie to ona jest szczególnie narażona na uszkodzenia, zarysowania i wpływ czynników zewnętrznych, takich, jak pył, kurz czy kwaśne deszcze. Z tego powodu dużą rolę w auto detailingu odgrywa zabezpieczenie lakieru za pomocą specjalnej, całkowicie bezbarwnej folii PPF. Chroni ona przed rysami, obiciami i otarciami. Ma też właściwości hydrofobowe, co ułatwia spływanie wody. Dodatkowo posiada elastyczną, samoleczącą powłokę, dzięki której zarysowania znikają samoczynnie pod wpływem wyższej temperatury. Folią PPF można pokryć zarówno poszczególne elementy nadwozia, jak i całą karoserię. Nie wpływa ona w żaden sposób na kolor lakieru, a przy tym doskonale chroni przed promieniowaniem UV.

Auto detailing obejmuje również mechaniczną regenerację lakieru, która przywraca mu dawny, fabryczny blask i głębię koloru. Można jej poddać zarówno samochody nowe, które uległy drobnym zarysowaniom, jak i używane. Zapewnia nie tylko usunięcie rys i zabrudzeń, ale też drobnych skaz i zmatowień. Korekta lakieru może być jedno- lub wieloetapowa. W tym drugim przypadku usuwa się także osady drogowe i cząsteczki metaliczne. Taka regeneracja stanowi też doskonałe przygotowanie do naniesienia powłoki ceramicznej. Ta usługa to rozwiązanie dla najbardziej wymagających klientów. W jej zakres wchodzi najpierw zapewnienie ochrony przed najdrobniejszymi zarysowaniami, a następnie pokrycie lakieru powłoką hydrofobową, która gwarantuje maksymalną odporność na brud i nadaje karoserii właściwości samooczyszczające.

Auto detailing to także odświeżanie wnętrza samochodu. Polega ono na dokładnym odkurzeniu, wyczyszczeniu, wypraniu i zaimpregnowaniu wszystkich miejsc, które znajdują się wewnątrz auta. Dotyczy to elementów tekstylnych, plastikowych, chromowanych i skórzanych. Dzięki detailingowi wnętrze odzyskuje one swój dawny blask i jest później znacznie łatwiejsze do utrzymania w czystości.