samochody uzywane
8 września 2016

Kategoria:
Motoryzacja

Na co zwrócić uwagę przy zakupie samochodu używanego?

Zakup samochodu używanego to zadanie niełatwe, najeżone całym szeregiem pułapek. Transakcję tego typu powinniśmy więc przeprowadzić z należytą ostrożnością. Tylko rozważny wybór interesującej oferty uchroni nas przed oszustwem i licznymi nieprzewidzianymi wydatkami.

Wykaz rzeczy, jakie powinniśmy skontrolować przy zakupie samochodu używanego, jest naprawdę długi. W większości dotyczy on spraw technicznych. Nie należy się tym jednak zniechęcać – podstawowego rozpoznania może dokonać nawet motoryzacyjny laik. Oczywiście jeśli nie czujemy się na siłach, warto zaopatrzyć się w asystę znajomego mechanika bądź zawodowego rzeczoznawcy. Przechodząc jednak do rzeczy – na jakie kwestie warto zwrócić uwagę, przez nabyciem konkretnego auta?

Sprawdzenie bezwypadkowości

Nawet estetycznie wyglądający samochód mógł w przeszłości doświadczyć groźnego wypadku drogowego. Warto więc dobrze obejrzeć bryłę auta i zbadać, czy nie nosi ona śladów uszkodzeń. Szczególne podejrzenia powinny budzić dziwny odcień lakieru, pofalowane blachy i wszelkiego rodzaju ,,wyklejki”, maskujące ślady wyklepania i rozciągania. Zwróć również uwagę, czy samochód nie został zaopatrzony w nieoryginalne podzespoły, nie nosi śladów farby na uszczelkach bądź szybach, czy co gorsza…  pozostałości warstwy szpachlowej (co łatwo wykryć przy pomocy przyrządu mierzącego grubość lakieru).

Sprawność techniczna

Bezpieczną jazdę zapewnia tylko taki samochód, który posiada sprawne hamulce, skrzynię biegów i układ kierowniczy. Nawet drobna wada powoduje, że auto stanowi zagrożenie – zarówno dla nas, jak i dla innych użytkowników dróg. Niestety, niektórych usterek nie będziemy w stanie wykryć, szukając ich wzrokowo. Dobrym sprawdzianem jest jazda próbna, która pozwala doświadczyć w praktyce sprawności poszczególnych elementów technicznych. Warto również zainwestować w kontrolę w warsztacie bądź centrum diagnostycznym, gdzie sprawdzone zostaną m.in. geometria, stan podwozia i silnik pojazdu.

Stan licznika

,,Podkręcanie” liczników to stała praktyka, która ma na celu oszukanie potencjalnego nabywcy co do przebiegu (a tym samym stopnia zużycia) auta. Nawet dane z książki serwisowej mogą być misternie spreparowane! Co więc zrobić? Najlepiej kierować się starą zasadą, w myśl której małe samochody pokonują rocznie ok. 10 tys. km, te większe 15-20 tys. km, a służbowe (przeważnie są to diesle) nawet 50-100 tys. km. Warto też zwrócić uwagę na poszczególne detale wnętrza samochodu, takie jak otarcia na tapicerce, gałce dźwigni zmiany biegów i kierownicy czy stopień zapadnięcia się foteli. Auto z wyraźnymi śladami długiej eksploatacji i niskim przebiegiem, powinno budzić podejrzenie… Pomocą mogą służyć także bazy internetowe typu Autocheck, które posiadają informacje o przebiegach i kolizjach aut poddawanych przeglądom.

Kradzione czy nie?

Nabycie kradzionego auta to prawdziwy koszmar, jakiego niechciałby doświadczyć żaden kupujący. W sytuacji, gdy wiarygodność znaków identyfikacyjnych bądź dokumentów danego pojazdu jest dyskusyjna, lepiej zrezygnować z transakcji. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na oryginalność dowodu rejestracyjnego i wszelkie nietypowe skreślenia czy zamazania w jego wnętrzu. Gdy w dowodzie jako właściciele wpisane są dwie osoby, obie powinny uczestniczyć w procesie sprzedaży. Dobrze jest także zweryfikować zgodność numeru VIN – tego z dowodu, z tym na nadwoziu.

Wątpliwości? Korzystaj z usług zaufanych dealerów

Aby zminimalizować ryzyko zakupu nieodpowiedniego auta, dobrze omijać niewiarygodnych sprzedawców, np. niesprawdzone komisy. Ciekawą opcją jest skorzystanie z usług autoryzowanych dealerów, posiadających atrakcyjne oferty samochodów używanych. Za wzór mogą posłużyć stacje dealerskie marki Toyota,. Pojazdy używane Toyoty są obejmowane kompleksowym systemem kontroli jakości, dzięki któremu wiesz, że interesujący Cię egzemplarz będzie w pełni sprawny. Otrzymasz nawet stosowny certyfikat jakości. Jesteś zainteresowany? Zapoznaj się z ofertami używanych samochodów Toyota już dziś. Odwiedź stronę autoryzowanego dealera Toyoty Czajka Auto Sp. z o.o. i znajdź samochód, który sprosta Twoim oczekiwaniom.