fotelik samochodowy zakup
12 września 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Na co zwrócić uwagę, kupując fotelik samochodowy?

Bezpieczeństwo pociechy dla każdego rodzica jest kwestią priorytetową. Istotną sprawą, nie tylko ze względu na obowiązujące przepisy, ale właśnie przede wszystkim przez wzgląd na bezpieczeństwo malucha, jest wybór odpowiedniego fotelika samochodowego. Jak wybrać fotelik samochodowy, by zapewnić dziecku maksimum bezpieczeństwa, stosując się jednocześnie do obowiązujących norm prawnych? Odpowiadamy!

Przewożenie dziecka w samochodzie, a normy prawne

Zgodnie z przepisami, niemowlęta oraz dzieci powinny być przewożone w samochodzie z zachowaniem odpowiednich zasad. Służą temu foteliki samochodowe, dostosowane między innymi do masy ciała malucha. Zgodnie z prawem, dzieci do ok. 15 miesiąca życia lub do osiągnięcia przez nie masy ciała nieprzekraczającej 13 kg, mogą podróżować samochodem wyłącznie tyłem do kierunku jazdy. Starsze dzieci można przewozić tyłem, bądź przodem, jednak specjaliści zalecają, by przewożenie dziecka tyłem praktykować najdłużej, jak to tylko możliwe, gdyż taki sposób wożenia zwiększa bezpieczeństwo w trakcie ostrego hamowania lub niebezpiecznych sytuacji na drodze. Bez fotelika mogą podróżować z kolei dzieci o wzroście powyżej 150 cm.

Bezpieczne foteliki samochodowe, wykonane z wysokiej jakości materiałów oferuje LONEX Polski Producent Wózków Dziecięcych.

Czym kierować się przy wyborze fotelika samochodowego?

Na co zwrócić uwagę, kupując fotelik?

  • Masa ciała i wzrost

Należy pamiętać, że zarówno używanie zbyt ciasnych, jak i zbyt dużych fotelików, może mieć negatywny wpływ na komfort i bezpieczeństwo dziecka, dlatego też pierwszym krokiem powinno być dopasowanie fotelika do wagi i wzrostu malucha. Foteliki dzielimy na kilka grup:

0 – dla niemowląt, których waga nie przekracza 10 kg,

0+ – dla maluchów, których masa ciała nie przekracza 13 kg,

I – dla nieco starszych dzieci o wadze 9-18 kg,

II – dla dzieci o wadze 15-36 kg.

Warto wiedzieć, że wymiany fotelika należy dokonać w momencie, gdy główka dziecka zaczyna wystawać znad górnej krawędzi oparcia, a także wtedy, gdy pasy bezpieczeństwa znajdują się wyżej, niż ramiona dziecka.

  • Pasy bezpieczeństwa

Najlepsze foteliki wyposażone są w trzypunktowe pasy bezpieczeństwa (wystarczające w przypadku fotelików z grup 0) lub pięciopunktowe (w przypadku fotelików z pozostałych grup), pokryte miękkim materiałem, chroniącym skórę malucha przed otarciami.

  • Sposób mocowania do fotela

Mocowanie IsoFix – wygodny rodzaj montowania fotelika do kanapy, które zapewni dziecku bezpieczeństwo nawet podczas kolizji, uniemożliwiając zmianę położenia siedziska.